Přejít k hlavnímu obsahu

Na sociálních sítích se šíří podvodné nabídky práce v zahraničí: často jde o praní špinavých peněz

Jiří Palyza 14.02.2025
info ikonka
Zdroj: Ideogram (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Policie našich západních sousedů varuje před falešnými nabídkami zajímavého výdělku. Na první pohled lákavé inzeráty ale ve skutečnosti hledají oběti pro legalizaci podvodně získaných financí. Sami můžete přijít o desítky tisíc.

Kapitoly článku

Touha po snadném výdělku se může snadno proměnit ve ztrátu vlastních prostředků

Německá policie v těchto dnech upozorňuje na podvodné nabídky práce. Inzeráty šířené především v prostředí sociálních sítí poptávají finanční agenty a procesní manažery. Cílí hlavně na mladé lidi ve věku 17 až 20, což ale vůbec neznamená, že se obětmi nemohou stát lidé dřívějšího data narození. Pachatelé lákají především na příslib nenáročné činnosti, kterou snadno zvládnete, a vysokých provizí.

Po případných zájemcích pachatelé žádají, aby jim dali k dispozici bankovní účty. Jakmile se tak stane a aktéři získají přístup, začínají na oběti vyvíjet masivní nátlak. Prostřednictvím účtů jsou převáděny peníze, které často pocházejí z phishingových útoků nebo online podvodů.

Mohlo by vás zajímat

Online podvody: kdo podlehne, riskuje vlastní bezúhonnost a může přijít o peníze

Policie důrazně doporučuje, aby si uživatelé dávali velký pozor na nejasně formulované nabídky práce. Na první pohled lákavé možnosti mohou svádět k přesvědčení, že se jedná o seriózní agenturní činnost, kterou ale může v konečném důsledku být legalizace příjmů z trestné činnosti.

Vše bývá zastřeno zahraniční komunikací, převody v eurech a přesvědčovacími taktikami, kterým mnozí mladí uživatelé mohou podlehnout. Vzhledem k přístupovým právům k účtům mohou pachatelé finanční obnosy samostatně vybírat a uživatelé pak mají při případné reklamaci převodů nulovou šanci na navrácení částek, které jim byly přislíbeny jako provize.

Precedentem byl příklad sedmnáctiletého mladíka, na jehož účet v rámci nasmlouvané činnosti pravidelně přicházely částky ve výši několika set eur. Vzhledem k dispozičním právům k účtu pachatelé vybírali hotovost a k nákupům používali kartu EC, která byla k účtu vydána. V tomto případě škoda dosáhla celkové výše v přepočtu přes 50 000 Kč a bylo zahájeno trestní řízení pro podezření z praní špinavých peněz.

Mohlo by vás zajímat

Doporučení policie je zachovat velkou obezřetnost při sledování možností přivýdělku v zahraničí, případně přímého oslovení s nabídkou práce pro zahraniční agenturu. Oběti si pachatelé vybírají v prostředí sociálních sítí a je vysoce pravděpodobné, že mohou brzy využívat i online komunikační nástroje.

Samotná komunikace s pachateli ještě nemusí znamenat přímé ohrožení, vysoce rizikové ovšem je založení bankovního účtu s povolenými přístupy "zaměstnavatelů", ne-li zpřístupnění stávajícího existujícího účtu.

Zdroj: Norddeutscher Rundfunk


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme