Přejít k hlavnímu obsahu

Nakládání s uživatelskými daty: Marlinspike kritizuje Zuckerberga, ale ani Signal nezůstal bez poskvrny

Jiří Palyza 01.02.2021
info ikonka
Zdroj:

Facebook a jeho dceřiné aktivity WhatsApp a Instagram jsou už dlouho kritizovány za využívání uživatelských dat. Zakladatel komunikační platformy Signal nyní opět vystoupil proti Markovi Zuckerbergovi.

Facebook a jeho nakládání s uživatelskými daty, to je po dlouhou dobu citlivá otázka. Už v minulosti byl koncern opakovaně kritizován za vážné úniky dat a nedávno zveřejněná změna podmínek WhatsAppu, obsahující pasáže o sdílení informací s Facebookem, také vyvolala vlnu odporu. Mnoho uživatelů zareagovalo odchodem k jiné platformě. Nepomohlo ani odložení platnosti plánovaných změn.

Zakladatel společnosti Signal, který je znám pouze pod svým pseudonymem Moxie Marlinspike, se nyní ve svém rozhovoru vyjádřil o tom, jak Facebook zpracovává informace o uživatelích. Podle jeho názoru je masivně rostoucí popularita Signalu, ale i jiných messengerů, výrazem "většího nepohodlí mezi uživateli." Mnoho lidí se vzdalo "naděje, že technologie změní svět k lepšímu." Dnes většina z nich souhlasí s tím, že "Facebook nevytváří své aplikace pro uživatele, ale pro získávání dat od uživatelů."

Signal: kritice neušla ale ani alternativa WhatsAppu

signalcriticism

Zakladatel komunikační služby Signal silně kritizuje služby jako Facebook za přístup a využívání uživatelských dat. | Zdroj: Thought Catalog/Pexels

Signal boduje u mnoha uživatelům tím, že shromažďuje pouze dva typy informací: telefonní číslo uživatele a čas, kdy aplikaci otevřel naposledy. Ostatní komunikátory také sbírají data o poloze uživatele nebo o jeho kontaktech.

Sám Marlinspike už před časem napsal na svém blogu, že Signal je "nástroj obrany proti dohledu a kontrole. Každý může něco skrývat." V souvislosti s tím ale také dochází ke kritice Signalu. Vzhledem k tomu, že Facebook a Twitter stále častěji podnikají kroky proti projevům extremismu, uživatelé, kteří jej šíří, častěji přechází k jiným platformám. V poslední době se zaměřují především na Telegram. Ale i na Signalu se stále častěji objevují větší skupinové chaty zejména pravicových extremistů. K tomu Marlispike poznamenal, že na rozdíl od Telegramu jsou skupiny v Signalu omezeny na 150 uživatelů a zprávy lze v messengeru předávat pouze v omezené míře. Jinými slovy to znamená, že obsah nelze šířit nekontrolovaně.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme