Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Nákupní aplikace z Číny je na předních žebříčcích stahování: je důvěryhodná nebo jde jen o vetešnictví?

Jiří Palyza 20.06.2023

Kdo chce nakupovat levně, toho by mohla potěšit aktuálně nejstahovanější aplikace v App Store. Ale pozor, při nakupování vás může čekat nepříjemné překvapení. Mnoho uživatelů appky Temu hlásí problémy. Možná je dobře, že zatím není u nás dostupná. To se ale může do budoucna změnit.

Kapitoly článku

Dlouhou dobu obsazovala první místo v žebříčcích stahovanosti mobilních aplikací oficiální ChatGPT. V současných dnech ji vystřídala nákupní aplikace, která ještě donedávna byla ještě docela neznámá. Nyní je ale všude.

Řeč je o aplikaci Temu, která je provázena mottem "Nakupujte jako miliardář". To má souvislost s drobnými výhrami, na které se její tvůrci snaží uživatele nalákat.

Skutečně jsou k dispozici sluchátka za v přepočtu padesát korun? Podobné reklamní sliby vyvolávají otázku, zda se jedná o seriózní obchod nebo zda zde zákazníci pouze vyhazují své peníze.

Nákupní aplikace Temu: čínský poskytovatel se spoustou levného zboží

sensortower

Temu inzeruje extrémně nízké ceny a dopravu zdarma. V žebříčcích nejstahovanějších aplikací se v USA umísťuje na čelních pozicích. Prozatím nedoručuje do Česka. Pro zákazníky snad i dobrá zpráva. | Zdroj: SensorTower

Poskytovatel se snaží více prosadit v Evropě. Platforma funguje podobně jako Amazon nebo AliExpress. Temu je tržiště, neprodává produkty sám, ale prostřednictvím třetích stran.

Podobně jako na jiných čínských nákupních stránkách se zboží nejprve musí dovést, což vede k dlouhým dodacím lhůtám. Ačkoliv Temu tvrdí, že veškeré zboží zasílá bez poštovného, podléhá celním poplatkům.

Hodnocení uživatelů je dost výmluvné

Na webu Trustpilot se v souvislosti s nakupováním prostřednictvím Temu objevují negativní hodnocení a pětihvězdičkové recenze jsou zpravidla odměněny kódem voucheru. Zákazníci, kteří nákupní platformu skutečně vyzkoušeli, uvádějí následující skutečnosti:

– zásilky nedorazily,
– špatně zabalené zboží,
– rozbité nebo nefunkční zboží,
– problémy s procesem platby.

Ani dodávky, které se podařilo doručit, nebyly vždy v souladu s původní objednávkou. Například oblečení bylo dodáno v jiné barvě nebo plastové výrobky se při prvním použití rozbily.

Ani zákaznický servis nebyl úplně v pořádku. Temu nemá v regionu Evropské unie žádnou pobočku, při vymáhání svých práv se kupující mohou setkat s potížemi.

Je dobré postupovat opatrně

Jako vždy, když něco vypadá příliš dobře na to, aby to byla pravda, je dobré být ve střehu. Temu je samo o sobě seriózní platformou, nejedná se o phishing nebo podvod. Před nákupem je ale velmi obtížné posoudit kvalitu produktů.

Mnoho uživatelů také uvádí, že zboží vůbec nedorazilo a zákaznický servis nebyl vstřícný. Riziko zde tedy je. Temu zatím nedoručuje zboží do České republiky, ale pokud se tak v blízké budoucnosti stane, je dobré zpočátku objednávat pouze levné drobnosti, abyste si sami udělali představu o jejich kvalitě a způsobu doručování.

Zdroj: ZDNET, Trustpilot.comSensorTower


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud