Přejít k hlavnímu obsahu

Nasazení antireflexní vrstvy na notebookový displej

redakce 27.05.2010
info ikonka
Zdroj:

Máte svůj notebook rádi – i přes to, že má lesklý displej. To ale může vyřešit speciální fólie, která displej ztmaví i ochrání.

Dostali jste další pracovní úkoly, takže musíte pokračovat v práci, i když sedíte za kuchyňským stolem. Zde však těžko hledáte pro svůj notebook takovou pozici, aby se příliš neleskl jeho displej. Odrazy v displeji vás nejen ruší, ale také dráždí vaše oči a unavují je. Tento problém lze ale naštěstí vyřešit. Společnost 3M nabízí speciální ochranný film pro displeje, který je nejen chrání, ale zabraňuje i odrazům (jedná se o antireflexní úpravu displeje). Chip vám ukáže, jak se takovýto ochranný film instaluje, ale také změří, jak se po jeho instalaci změní vlastnosti displeje. Ukážeme si to na příkladu notebooku Lenovo S500.

Ochranný film pro displeje s teflonem

Takovýchto ochranných filmů na displeje není k dispozici moc. V podstatě jediným dostupným produktem (a to jen přes internetové obchody) je 3M Vikuity AMRM200. Ani jeho cena není zrovna nejnižší – takováto ochrana pro širokoúhlý displej totiž stojí okolo 40 eur. Současně jsme zakoupili speciální čisticí hadřík z mikrovláken za cenu o něco vyšší než 8 eur a také speciální škrabku cca za 6 eur. Celá takováto „sadička“ tedy stojí okolo 55 eur. Můžete samozřejmě ušetřit tak, že místo speciálního hadříku použijete hadřík na brýle a místo speciální škrabky kreditní kartu.

Aby se vám „instalace“ filmu bez problémů vydařila, doporučujeme ještě bavlněné rukavice, které však už celkem levně pořídíte v drogerii. Ty zabrání tomu, abyste na displeji zanechali otisky prstů, které už by pod fólií zůstaly napořád. Kromě antireflexní úpravy slibuje 3M u svého produktu také ochranu proti poškrábání a zašpinění displeje. Povrch vícevrstvé fólie odpuzuje vodu a také olej – podobně jako povrch teflonové pánve. Z tohoto povrchu totiž dostanete špínu a otisky prstů velmi snadno. Nejprve je však potřeba fólii na displej instalovat.

Zajistěte, aby fólie pasovala
Zajistěte, aby fólie pasovala

1. Zajistěte, aby fólie pasovala

Nikdy fólii nestříhejte sami. Než si fólii objednáte, musíte si pečlivě změřit rozměry svého displeje. Kupte si pouze takovou fólii, která přesně „sedne“ na displej vašeho notebooku. Firma 3M dodává fólie pro většinu běžně používaných rozměrů displejů notebooků. Ruční úprava fólie až poté, co ji obdržíte, není zrovna dobrý nápad, protože okraje se při úpravě poškodí a zkroutí, a to pak nevypadá zrovna pěkně.

 

 

 

2. Připravte si vše potřebné

Vše mějte po ruce. Celá akce by měla proběhnout bez zmatku, a tak se na ni musíte řádně připravit. Vlastní nanesení fólie by totiž mělo proběhnout rychle, aby se mezitím na displej nestačil usadit prach nebo jiné nečistoty. Proto musíte mít všechny potřebné pomůcky na dosah ruky.

Vyčistěte displej notebooku
Vyčistěte displej notebooku

3. Vyčistěte displej notebooku

Každé zrnko prachu nebo jiná nečistota budou po nanesení ochranné fólie nejen navždy zakonzervovány, ale bohužel také mnohem lépe viditelné. Proto musíte displej očistit skutečně důsledně. Aby výsledek navíc zůstal zachován, nasaďte si raději po očištění bavlněné rukavice, než se pustíte do dalších kroků. Zabráníte tak nechtěnému znečištění. Pokud je to možné, proveďte celou akci v koupelně, což je místo, kde je obvykle nejméně prachu.

 

 

 

 

Položení fólie
Položení fólie

4. Položení fólie

Rovnoběžnost je základ. Fólii musíte na displej pokládat co nejpřesněji, jak to jde. Pokud na začátku jen o trochu uhnete ze správného úhlu, na druhém konci displeje se tato nepřesnost projeví mnohem více. Samozřejmě že můžete špatně nasazenou fólii sejmout a instalovat znovu, ale znásobuje se tím riziko, že se pod ni dostane prach.

 

 

 

 

 

Zajištění fólie
Zajištění fólie

5. Zajištění fólie

Plynule a rovnoměrně. Nyní vytáhněte krycí fólii z ochranné fólie – pomalu, ale v jednom zátahu. Dávejte dobrý pozor, aby pod ochranným filmem nevznikly žádné bubliny.

 

 

 

 

 

 

 

 

Odstranění vzduchových bublin
Odstranění vzduchových bublin

6. Odstranění vzduchových bublin

Opatrně s nimi pryč. Poté, co je fólie natažená na displeji, můžete použít „škrabku“. Lehkým postupným tlačením směrem k okrajům fólie pomalu pomocí ní odstraňujte zpod fólie vzduchové bubliny. Pokud jsou bubliny příliš velké nebo se nehýbou, nepokoušejte se je přemístit k okraji příliš velkým násilím. Raději fólii trochu strhněte a začněte znovu. Tím je práce v podstatě u konce.

 

 

 

 

První dojem po instalaci fólie
První dojem po instalaci fólie

7. První dojem po instalaci fólie

Přímé srovnání. V displeji se nic neodráží a displej působí výborným dojmem. Investice 55 eur se tedy zdá z tohoto pohledu rozumná a výsledek splnil očekávání.

 

 

 

 

 

 

 

První dojem po instalaci fólie
První dojem po instalaci fólie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výsledky z testlabu
Výsledky z testlabu

8. Výsledky z testlabu

Malý rozdíl: Při sledování displeje jsme zjistili, že fólie zanechala velmi malý vliv na zobrazení barev. Na obrázku vidíte zobrazení věrnosti barev v závislosti na úhlu. Černá je tmavší, takže došlo ke ztrátě jasu. To má za následek slabší naměřený šachovnicový kontrast: snížení ze 150 na 135:1.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme