Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Navigace a autokamera v jednom – Mio Combo 5107

redakce 22.08.2014

Mio uvádí na trh novinku v podobě 5" navigace do auta, která je zároveň vybavena kamerou pro záznam situace před vozidlem. 

Je určena pro ty zákazníky, kteří chtějí využívat výhod obou zařízení najednou, uspořit místo na čelním skle, zredukovat napájení ze dvou zásuvek na jednu, plnohodnotně navigovat na místo určení a zaznamenávat video jako důkazní materiál nebo jen tak, pro zábavu a sdílení.

14993632231-eff3fba58b-z-nahled

Navigace s kamerou Mio Combo 5107 Lifetime je vybavena 5" obrazovkou s matným povrchem proti odleskům s více než dvojnásobným rozlišením (800×480) oproti stávajícím modemům. Také se jedná o doposud nejrychlejší model s dvou-jádrovým procesorem ARM11 s 500 MHz. Standardně obsahuje 4 GB interní paměti pro mapy 44 zemí Evropy s doživotní aktualizací, IQ Routes pro doporučení nejvhodnější trasy, funkci LearnMe Pro k optimalizaci trasy dle zvyklostí řidiče a nově lze navigovat dle čísla orientačního, tak i popisného.

Nový model je kombinací velmi výkonné navigace a autokamery, a přináší nový pohled na bezpečnost při řízení. Řada řidičů využívala dosud obou zařízení najednou a jejich současné používání přinášelo komplikace. Ať je se jednalo o umísťování na čelní sklo a uklízení nebo o požadavky na napájení ze dvou auto zásuvek,“ říká Tomáš Kudweis, obchodní a marketingový manažer Mio pro ČR a SR. „Nový model toto zcela odstranil, nutnost obsluhy klesla na minimum a funkcionalita zařízení se zdvojnásobila.“ dodává T. Kudweis.

Obdobně jako nejvyšší modely navigací je model Combo 5107 vybaven video vstupem, do kterého lze připojit například parkovací kameru nebo třeba přehrávač DVD.  K diskrétnímu poslechu pak slouží 3,5 mm konektor Jack k připojení sluchátek nebo externích reproduktorů.

Vestavěná kamera v navigaci disponuje rozlišením 1 MPx a zpracovává video v HD kvalitě 720p, 30 snímků/s. Optika je tvořena soustavou skleněných čoček se světelnosti f/2,4 a úhel záběru činí 118 diagonálně a 101 horizontálně pro záznam široké plochy před vozidlem. Za horších světelných podmínek se využívá přísvitu 4 integrovaných IR diod. Záznam se ukládá na přiloženou8 GB microSD kartu, která se vkládá do samostatného slotu, a v případě potřeby ji lze zaměnit za kartu s kapacitou až 32 GB Class 4 a více. Druhý z přítomných slotů pro microSD karty se využívá pouze pro aktualizaci firmwaru.

14810068500-5163dd728a-z-nahled

Pro rychlé zabezpečení záznamu videa proti smazání je na těle navigace samostatné tlačítko Lock Key. Po jeho stisknutí dojde k zablokování aktuálního video souboru proti jeho smazání a přepsání. K tomu dochází v situaci, kdy je paměť karty zcela zaplněna a nejstarší soubory jsou smazány z důvodu uvolnění kapacity pro nové záběry.

Kamera je vybavena 3-osým G-senzorem přetížení, který sleduje, pokud v jakémkoliv směru (tedy i zezadu) dojde k prudké změně pohybu. Záznam je pak interpretován do grafu a může se snadno zjistit, jaké síly působí na vozidlo v průběhu cesty a z jakého směru přišel případný náraz. Kamera v kombinaci s integrovanou GPS je schopna zároveň s videm nahrávat i přesnou pozici, směr a rychlost. Při přehrávání záznamu v programu MiVue Manager je nahrané video automaticky synchonizováno s polohou vozidla na Google Maps. Videa lze snadno sdílet i na sociálních sítích jako je YouTube nebo Facebook.

Navigace na místo určení

Mezi standardní funkce patří technologie IQ Routes, která využívá informace získané od milionu řidičů za účelem vypočítání co nejvhodnější trasy. Dále je zde 3D náhled jízdních pruhů a křižovatek – díky funkci Lane Guidance si bude řidič jistý, že je při odbočování vždy ve správném jízdním pruhu. Průvodce tunelů pak automaticky dopočítává polohu vozidla ve chvíli, kdy je zařízení bez GPS signálu. Při dojezdu do cíle lze využít Parkovacího asistenta, který do 1 km v okolí cíle nalezne nejbližší parkovací místa. Zároveň funkce Find My Car si pamatuje polohu vozidla, takže dovede majitele zpět na místo.

Před zahájením jízdy jsou po zadání cíle nabídnuty hned 4 varianty různých tras – nejrychlejší, nejkratší, nejsnadnější a nejlevnější. Stačí si pak vybrat tu, která v daný moment nejlépe odpovídá potřebám řidiče či situace. Trasy reflektují funkci Learn Me Pro, která se učí stylu jízdy řidiče a přizpůsobí mu nejen výběr obvyklé trasy, ale přesněji určí i čas příjezdu do cíle.

Mapy pro cestování po celém světě

Mio Combo 5107 Lifetime obsahuje 44 map zemí Evropy, které mají zajištěny aktualizace po dobu životnosti přístroje a jsou prováděny až 4× ročně. V případě, že se řidič rozhodne navštívit jiné země, než jsou obsaženy v navigaci, lze využít ojedinělou možnost Půjčování map. Další mapy tak lze jen pronajmout pouze na potřebnou dobu, a není nutné platit vysoké ceny za limitovanou licenci. Služba půjčování map nabízí pronájem mapy dané země na 3 dny, 1 týden nebo 1 měsíc, což ve srovnání s pořizovací částkou standardní mapy představuje úspory ve výši až 80 %.

Díky doživotní bezplatné databázi rychlostních radarů jsou navigace schopny varovat jak při překročení povolené rychlosti, tak i na blížící se místo sledované radarem. Lze tak přizpůsobit jízdu, zajistit poklidný průjezd kritickými místy a zvýšit bezpečnost projížděné lokality.

Cena a dostupnost

Navigace Mio Combo 5107 Lifetime včetně 8 GB microSD karty je dostupná od srpna 2014 za doporučenou cenu 4 999 vč. DPH.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud