Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Návod: jak smazat osobní údaje z datové schránky?

Jakub Fišer 30.03.2023

Ministerstvo vnitra spravující datové schránky zveřejnilo seznam všech vlastníků datových schránek, včetně jejich citlivých údajů a kontaktních adres. Ministerstvo podle všeho jednalo v souladu se zákonem. Jak ale údaje z webu odstranit?

Kapitoly článku

Tisková mluvčí vnitra již při oznámení této záležitosti informovala o tom, že každý má právo podat podnět na výmaz z tohoto rejstříku z osobních důvodů – například, že chcete ukrýt před veřejností adresu svého trvalého pobytu.

Zveřejnění adres však bylo plně v souladu se zákonem, potvrdila již předtím tisková mluvčí ministerstva vnitra: „Uvedená data jsou zveřejňována na základě zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů a podle zákona o svobodném přístupu k informacím.“

Jak smazat osobní údaje z datové schránky?

Ministerstvo vnitra však začalo přes datové schránky uživatelům rozesílat informační dopis o tom, jak své údaje z webu datových schránek odstranit. Stojí v něm:

„Vážený uživateli, vážená uživatelko, možná jste i Vy zaznamenal/a nedávný zvýšený zájem médií o veřejně dostupný seznam datových schránek, pomocí kterého lze na adrese https://www.mojedatovaschranka.cz/sds/ vyhledávat držitele datových schránek – a to podle jména, adresy, IČO či ID schránky. Pokud si ale jako držitel/ka datové schránky fyzické osoby nepřejete mít údaje o své schránce v tomto seznamu, existuje jednoduchý postup, jak zveřejnění údajů zakázat.“

| Zdroj: MinisterstvoVnitraCR / YouTube

Takže jak na to? Stačí v nastavení datové schránky v záložce „Informace o schránce“ zvolit možnost „Zobrazení v seznamu DS“ a zde zaškrtnout volbu „Zakázat zobrazení v seznamu datových schránek“. Přibližně do tří hodin pak dojde k výmazu Vašich údajů.

Vnitro k tomuto návodu dodává i jednoduché video, kde je proces vysvětlen krok po kroku i těm méně technicky zdatným.

Zdroj: Ministerstvo vnitra


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud