Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nebezpečí pro uživatele Androidu roste: v Google Play je stále více aplikací a malwaru

Jiří Palyza 18.03.2022

V posledních několika měsících uživatelé Androidu dostávají stále více zpráv o malwaru, trojských koních a dalším nebezpečném softwaru, který se objevuje v Google Play.

Aktuální analýzy ukazují, že Google má v současnosti velké problémy s omezením přílivu škodlivého obsahu do stahovací platformy. Skutečnost, že malware může proniknout do Obchodu Play, není žádnou novinkou. V posledních měsících se ale počet hlášení o výskytu malwaru pro Android výrazně zvýšil. Z nedávné analýzy webu Dr. Web vyplývá, že Google má v současnosti potíže zastavit přísun škodlivého softwaru do Play.

V březnu počet falešných aplikací infikovaných různými typy trojanů výrazně narostl. Obzvlášť častý je výskyt trojanů, které instalují obtěžující adware. Na Google Play se také stále častěji objevuje software, jehož cílem je získat různé informace o uživateli. V některých případech může hrozit i zcizení bankovních dat a tím i neoprávněné manipulace s účty.

Obzvlášť často se v aplikacích pro Android vyskytuje trojský kůň Android.Spy.4498, která odposlouchává informace z oznámení. Na tohoto trojana připadá přibližně čtvrtina všech zjištěných případů malwaru. Ještě častěji byl v Google Play detekován Android.HiddenAds.3018. Vyskytoval se ve 30,06 % identifikovaných případů škodlivého softwaru na aplikační platformě Google.

Malware pro Android: obzvlášť často jsou napadány například obrázkové editory

gplay

| Zdroj: Mika Baumeister/Unsplash

Škodlivý software se často vyskytuje v aplikacích, které jsou určeny ke správě kryptopeněženek, editorech obrázků a fotek, nebo doplňkových funkcích pro komunikační programy, jako je WhatsApp.

Na oznámení výskytu škodlivého softwaru na platformě Play Google obvykle reaguje rychle a infikované aplikace odstraní. Zároveň ale škodlivý software zůstává často skrytě nainstalován v mnoha zařízeních uživatelů, kde může stále páchat škody. Obecným doporučení je i na androidová zařízení instalovat antivirové ochrany. Je jich k dispozici celá řada, a to i bezplatně. Pomáhají uživatelské recenze na aplikace, případně zvýšená pozornost při udělování oprávnění aplikacím, které mohou být přehnané a neodpovídat činnostem, které by aplikace měla plnit.

Zdroj: Dr.Web


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme