Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Nečekaný paměťový žrout: tato funkce Windows vám (zbytečně) zablokuje až 100 gigabajtů paměti

Josef Mika 03.03.2024
Zdroj: Midjoureny (vygenerováno pomocí AI)

Pokud je váš pevný disk už pomalu plný, je třeba ho uklidit. Jeden paměťový žrout se však skrývá obzvlášť dobře a většina uživatelů o něm ani neví. Přitom vás může okrádat o obrovskou část diskového prostoru.

Kapitoly článku

Zejména u menších systémových disků se může stát, že odpad, který se ve Windows časem nahromadí, se v určitém okamžiku změní ve velký problémem. Jedná se například o staré aktualizace systému nebo dočasné soubory.

Paměťový žrout, kterého má v hledáčku jen málokdo, však může za určitých okolností zabírat 100 a více gigabajtů. Pokud máte na SSD disku pouze 256 GB místa, rychle narazíte na limit.

Viníkem může být vyhledávací index Windows. Poradíme vám, jak se tohoto problému zbavit a zachránit pro sebe pořádnou porci paměťového místa.

Příliš velký index vyhledávání Windows: v čem je problém

Vyhledávání ve Windows
Vyhledávací index může mít velikost 100 MB, ale i 100 GB.
Zdroj: Windows 11

Index vyhledávání má důležitou funkci: pomáhá rychleji najít soubory, nastavení nebo složky – výsledky vyhledávání se například zobrazují během psaní. Windows tedy již zhruba ví, kde lze daný obsah najít.

V závislosti na tom, jak jsou v systému zvolena nastavení, bude tento katalog menší nebo větší. Ve výchozím nastavení je vyhledávací index umístěn v této systémové složce jako soubor .EDB:
%ProgramData%\Microsoft\Search\Data\Applications\Windows

Zmenšení a přesunutí indexu vyhledávání Windows

Vyhledávání ve Windows
Existuje mnoho věcí, které můžete udělat pro zmenšení indexu vyhledávání.
Zdroj: Windows 11/Chip

Vyhledávací index často obsahuje desítky tisíc souborů. Pokud chcete zmenšit velikost tohoto souboru .EDB, máte k dispozici různé možnosti. Postupujte následujícím způsobem:

  1. Otevřete nastavení Windows a poté nabídku "Soukromí a zabezpečení".
  2. V části "Hledání ve Windows" můžete z indexu vyloučit určité složky.
  3. Systémové složky také nemusí být nutně indexovány. V takovém případě deaktivujte tuto funkci pomocí nastavení "Klasické" namísto "Rozšířené", protože druhé nastavení prohledává celý počítač, a ne pouze plochu a knihovny.
  4. V podnabídce "Upřesnit možnosti indexování" můžete určit, které typy souborů se mají vůbec indexovat. U všech, které nechcete mít v indexu, zrušte zaškrtnutí.
  5. Aby byl index menší, můžete z indexování vyloučit také aplikaci Microsoft Outlook.
  6. V posledním kroku lze index odstranit a znovu vytvořit v části "Řešení problémů".

Mohlo by vás zajímat

Výsledkem je po určité době čekání mnohem menší soubor. V závislosti na tom, jak velký byl index předtím a jak jej omezíte, můžete ušetřit několik gigabajtů.

Pokud je pro vás důležitý rozsáhlý vyhledávací index, můžete jej také jednoduše přesunout do jiného úložiště s větší kapacitou v rozšířených možnostech – například ze systémového disku SSD na velký interní pevný disk.

Možnost: deaktivujte index Windows a použijte alternativní

Vyhledávání ve Windows
Index lze také zcela deaktivovat a využívat vhodnou alternativu.
Zdroj: Windows 11/Chip

Vyhledávání v systému Windows se nelíbí každému; uživatelé ho často považují za pomalé a nepřesné. Při vyhledávání prostřednictvím nabídky Start se také prolínají výsledky internetového vyhledávání z Bingu. I to lze naštěstí vypnout.

Pokud chcete, můžete vyhledávací index Windows také zcela deaktivovat. To provedete tak, že si vyvoláte Ovládací panely a vyberete „Nástroje Windows“. Zde vyhledáte položku "Služby" a následně „Windows Search“. Klepnutím pravým tlačítkem myši na položku "Windows Search" v seznamu otevřete její vlastnosti.

Zastavte službu a nastavte typ spuštění na "Zakázáno", pak se index zcela vypne. Po restartu můžete nakonec odstranit soubor windows.edb, abyste uvolnili místo v úložišti.

Abyste mohli v systému stále rychle vyhledávat, doporučujeme například bezplatnou alternativu Everything. Ta slibuje podstatně rychlejší a přesnější výsledky a nevyžaduje službu Bing.

Zdroj: Windows, časopis Chip


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud