Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejlepší bezplatné VPN: tyto služby si zaslouží vaši pozornost, na veřejných Wi-Fi zvýší vaši bezpečnost

Jiří Palyza 06.09.2022

Placené služby VPN vás mohou přijít až na 2500 Kč ročně. Existují ale i nabídky zdarma. Přestože z hlediska bezpečnosti mohou mít problémy, dají se najít takové, které můžeme s jistými kompromisy používat.

Kapitoly článku

VPN zdarma: jsou na ně rozporuplné názory především z hlediska bezpečnosti, o kterou jde v případě těchto služeb především. Obecně se moc nedoporučují a pokud si uživatelé chtějí být jistí, je lepší si připlatit. Provoz VPN také stojí peníze a pokud jsou nabízeny bezplatně, zdroje na vývojáře, techniky a servery se musí brát odjinud. Pokud není jasné, jak to v případě konkrétní VPN služby je, je lepší ji raději nechat být.

Placená VPN by měla být v prioritách uvažování na prvním místě. Trh je velmi konkurenční, což má pro uživatele tu výhodu, že jsou na VPN služby v podstatě neustále slevové nabídky. V závislosti na zvoleném období předplatného tak zaplatíte částu vyšších desítek až nižších stovek korun měsíčně. Každý uživatel, který potřebuje VPN častěji, by raději měl jít touto cestou. Investice to není nijak vysoká a z hlediska bezpečnosti se to určitě vyplatí.

K čemu jsou vlastně VPN dobré a kdy se vyplatí?

VPN je zkratkou anglického termínu Virtual Private Network, virtuální privátní síť. Při troše zkušeností si ji můžete nastavit sami nebo můžete využít služeb poskytovatele VPN, který nabízí příslušný software a servery v různých zemích. Pokud ve svém počítači, chytrém telefonu nebo tabletu používáte software VPN, šifruje internetový datový provoz z vašeho zařízení na servery poskytovatele VPN. Pokud navštívíte nějakou webovou stránku se zapnutou službou sítě VPN, půjdete přes jejího poskytovatele a internetem cestujete s jeho IP adresou.

To má několik účinků: šifrování chrání vaše data, což je praktické, pokud používáte například otevřenou Wi-Fi v hotelu. Vzhledem ke skutečnosti, že surfujete pomocí IP adresy serveru poskytovatele a ten je má umístěné v mnoha různých zemích, můžete elegantně změnit polohu a předstírat, že jste například v USA nebo Švýcarsku. Dají se tak překonávat různé geoblokace webových stránek.

Má to ale jednu velkou nevýhodu: poskytovateli VPN musíte plně důvěřovat. Váš veškerý internetový provoz jede přes jeho server. Nemělo by docházet k žádnému ukládání dat o vašich aktivitách, například jaké internetové stránky navštěvujete. A už vůbec by s takovými daty neměl obchodovat.

Atlas VPN: jeden z tipů na bezplatnou službu

atlasvpn

Poskytovatel nabízí zcela bezplatnou verzi do datového objemu 5 GB v průběhu jednoho měsíce. | Zdroj: Atlas VPN

Zajímavá bezplatná verze je Atlas VPN. Prosadila se jako aplikace pro Android, ale slouží také pro Windows i jiné operační platformy.

Bezplatná varianta je omezena na trojí umístění serverů: New York, Los Angeles, Nizozemsko. Kromě toho jsou možná pouze dvě připojení najednou a měsíční objem dat je omezen na 5 GB. Limity jsou nastaveny i z hlediska rychlosti a vysokorychlostní připojení je k dispozici pouze pro placené zákazníky verze Pro.

Jinak nic nebrání tomu, abyste si Atlas VPN nezávazně vyzkoušeli. Používá aktuální protokol WireGuard a nevytvářejí se žádné záznamy; alespoň tedy ne o navštívených stránkách nebo použitých IP adresách. Prostřednictvím analytického ID se ale zaznamenává, které systémy do sítě VPN přistupují, ale i další statistické údaje.

ProtonVPN: zdarma bez datového omezení

protonvpn

V bezplatné verzi je s jistými omezeními dostupný i ProtonVPN. | Zdroj: ProtonVPN

ProtonVPN je silnou službou především v placené verzi, ale k dispozici je i ve verzi zdarma. Poskytovatel si samozřejmě přeje, aby uživatelé bezplatné verze přešli na placené předplatné, ale ti, kdo chtějí zůstat, s tím nemají žádný problém.

Neexistuje žádný objemový limit, ale na rozdíl od placené verze je ProtonVPN Free omezena v rychlosti, lze ji používat pouze na jednom zařízení a na výběr jsou pouze tři země. ProtonVPN zaznamenává pouze přihlášení uživatelů, jinak platí "no-log policy", tedy zásada nulového záznamu.

Bezplatná verze ProtonVPN se proto hodí příležitostným uživatelům, kteří chtějí bezpečně surfovat zejména ve veřejných sítích Wi-Fi. Nabídku se vyplatí vyzkoušet například na dovolené, kde nechcete za některou z verzí předplatného utrácet.

PrivadoVPN s datovým limitem 10 GB

privadovpn-1

PrivadoVPN Free je určeno spíš pro příležitostné uživatele. | Zdroj: PrivadoVPN

V podobě služby PrivadoFree získáte omezené VPN připojení s měsíčním objemem dat 10 GB. Kromě toho také není k dispozici přístup ke všem 60 lokalitám služby, ale pouze ke 12. Bezplatný tarif navíc umožňuje pouze jedno připojení čili službu nelze používat na několika zařízeních současně.

Bezplatná verze PrivadoVPN není určena pro náročné uživatele, ale spíš se hodí příležitostným uživatelům, kteří hledají VPN na dovolenou nebo pro připojování k veřejným hotspotům. Pokud se vám bezplatná verze zalíbí a chtěli byste více, není problém přejít na verzi placenou.

Pozor u bezplatných trial verzí a garanci vrácení peněz

Jak je vidět, nezávazné zkušební verze už nejsou moc propagované. Tyto bezplatné varianty měly pro uživatele cenu zlata, protože si mohli po několik dnů VPN vyzkoušet a rozhodnout se, zda se hodí pro budoucí zamýšlené nasazení.

Místo trial verze v současnosti mnoho poskytovatelů nabízí pouze záruku vrácení peněz. Nabízejí variantu, kdy si službu VPN standardně předplatíte, a pokud nebudete v průběhu prvních dvou týdnů, měsíce nebo jiného období spokojeni, můžete ji jednoduše zrušit a své peníze získat zpět v plné výši. Zní to dobře, ale vypovědět předplatné VPN může nakonec být docela problém.

Připravte se na ne zrovna příjemné vyjednávání s oddělením podpory. Někdy platí záruka vrácení peněz pouze v případě, kdy nepřekročíte určitý objem dat. A také zde platí, že pokud placené předplatné zapomenete zrušit, běží vám do té doby, než tak učiníte.

VPN zdarma pro příležitostné uživatele

Ještě před několika lety byla služba VPN využívaná pouze v profesionálním prostředí anebo uživateli, kteří se velmi zajímali o bezpečnost. Dnes se stává i nástrojem standardní výbavy běžného uživatele. Nejlepší volbou stále zůstávají VPN řešené vlastními prostředky nebo placené služby. Bezplatné VPN jsou vždy spojeny s kompromisy, ale pro příležitostné použití v mnoha případech vyhoví.

U bezplatných nabídek VPN se především ujistěte, že nejsou shromažďovány vaše údaje, nebo dokonce prodávány třetím stranám. Pozor také dávejte u zkušebních verzí a záruky vrácení peněz, kterou mnozí poskytovatelé inzerují jako zcela bezproblémovou a bez starostí. Stačí chvilka nepozornosti a hned máte drahé předplatné.

Zdroj: PrivadoVPN, ProtonVPN, AtlasVPN, PureVPN


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme