Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejlepší bezplatný nástroj na střih videa: DaVinci Resolve je dostupný v nové verzi

Jiří Palyza 03.08.2022

Hodiny videí z prázdninových cest často končí zapomenuté na mobilech anebo cloudu a uživatelé s k nim vracejí už jen zřídka. Upřímně, nekonečné záběry pobřeží s okna automobilu nebo panoramatu hor zleva doprava nikoho moc nebaví. Přitom stačí pár šikovných střihů a z jinak nudného videa je dobrá podívaná.

Možná si řeknete dobře, ale přeci nebudu platit za programy pro střih videa zbytečně vysoké částky, když po zbytek roku je mi takový program k ničemu. Ani to není nutné. V oblasti střihu videa je k dispozici skvělý program na profesionální úrovni, který je navíc zcela zdarma. DaVinci Resolve používají i filmaři v Holywoodu, a to například ve filmech The Walking Dead, Piráti z Karibiku nebo Avatar. Pro soukromé účely je ale možné program stáhnout a používat zcela zdarma.

DaVinci Resolve je jediný program svého druhu, který v jednom řešení kombinuje střih, barevnou korekci, vizuální efekty, grafiku pohybu a zvukovou postprodukci. To ale není vše. Program pro střih videa je také pravidelně aktualizován a doplňován novými funkcemi.

Co je nového ve verzi 18

davinci-18

DaVinci 18: pokud sháníte profi nástroj pro zpracování videa, Blackmagic Design pro vás mají skvělé řešení. Navíc pro soukromé účely zdarma. | Zdroj: DaVinci Resolve

DaVinci Resolve 18 v nejnovější verzi slibuje zcela nový způsob vzdálené spolupráce prostřednictvím workflow v cloudu. Můžete hostovat knihovny projektů v Blackmagic Cloudu a na stejné časové ose je upravovat ve spolupráci s ostatními uživateli po celém světě v reálném čase.

Aplikace Proxy Generation pro vás vytváří a spravuje proxy servery. DaVinci pro to má novou nabídku, která tuto práci automatizuje. Originální podklady a materiály dostupné přes proxy se dají obnovené propojit jediným kliknutím.

Zvlášť potěšeni budou uživatelé Maců. Podpora technologie Apple Neural Engine údajně umožňuje až 30x rychlejší přehrávání na modelech Apple Mac M1.

To jsou skutečně ale jen takové "highlights", které najdete v nové verzi DaVinci Resolve 18. Vzhledem k rozsahu programu a jeho možnostem byste si rozhodně měli vyhradit trochu času na jeho osahání. Jde přeci jen o velmi složitý a komplikovaný software. Naznačuje to i obsah samotné příručky, která je velmi rozsáhlá a má bezmála 3000 stran. Práci s programem vám velmi usnadní.

S chutí do toho

davinci-1

DaVinci je rozsáhlý program, jehož možností využívají i profesionální filmaři. Pro první kroky je dobré si vzít k ruce příručku. | Zdroj: DaVicniResolve

Po úspěšné instalaci softwaru si můžete prohlédnout nejdůležitější nové funkce programu, a poté začít s nastavením. Předtím program ještě zkontroluje váš hardware a upozorní na případné problémy s výkonem. Pokud je například grafická karta příliš slabá, program doporučí pracovat s nižším rozlišením.

Na začátku každého projektu budete vždy dotázáni, s jakým rozlišením chcete pracovat. Možnosti jsou od SD až po UHD: pokud si budete přát, odpovídající variantu si můžete zvolit i později. Poté definujete cesty pro ukládání souborů a rozložení klávesnice. Uživatelům, kteří už dříve pracovali s Apple Final Cut Pro nebo Adobe Premiere Pro, umožňuje nastavit klávesové přiřazení, které už znají.

Příprava se vyplatí

Ve své nové verzi je DaVinci Resolve bezpochyby jedním z nejrozsáhlejších programů pro editaci videa, který pro osobní potřebu můžete používat zdarma. S jeho rozsáhlou nabídkou možností je ale obtížné začít. Z toho důvodu je dobré si také stáhnout příručku a nechat si ji otevřenou hned u kapitoly o prvních krocích.

Malým problémem mohou být hardwarové nároky programu. Může se stát, že výkonnost grafické karty nebo procesoru nebude dostatečná. V takových případech se můžete setkat s tím, že při některých náročnějších operacích program nepoběží úplně hladce.

Nicméně pro každého uživatele, který hledal vysoce kvalitní a bezplatný program pro editaci videa, je aktuální verze DaVinci Resolve naprosto nezbytným nástrojem.

Zdroj: Blackmagic Design


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme