První krok je vždycky nejtěžší. Vřele našim čtenářům doporučujeme, aby si tuto mantru opakovali, až 26. října poprvé na tabletech, ale hlavně na stolních i přenosných počítačích spustí novou verzi operačního systému Windows 8. Vše totiž bude vypadat jinak – programy už se nebudou nazývat programy, ale „aplikace“, a bude je možné přímo stáhnout z on-line obchodu. Namísto ikon se navíc budou spouštět ťuknutím na velké dlaždice. Vypínání, plochu i fulltextové vyhledávání budete dlouho hledat, tlačítko Start nenajdete vůbec a to, které programy máte momentálně spuštěné na pozadí, pouhým pohledem nepoznáte.
Pokud Microsoft do oficiálního vydání Windows 8 nezmění názor, a to nepředpokládáme, bude operační systém podporovat dotykové ovládání na všech platformách, tedy nejen u tabletů a konvertibilních notebooků, ale také u ultrabooků, notebooků a stolních počítačů. Windows 8 by tak mohla předznamenat začátek úpadku klasických myší. Dotykové ovládání, přechod od ikon k dlaždicím a konec tlačítka Start Windows 8 výrazně odlišuje od všech dosavadních operačních systémů Microsoftu. Vzhledem k dominantnímu postavení této společnosti lze očekávat, že Windows 8 se rychle rozšíří, protože budou od konce října nainstalována do všech nově prodaných počítačů. Otázkou je, jak je veřejnost příjme a zda časem neskončí v zapomnění stejně jako nepovedené operační systémy Windows Me a Vista. Vše bude záležet na tom, jak tento radikálně pozměněný operační systém přijmou korporátní zákazníci a profesionální uživatelé, kteří obsah spíše vytvářejí, než konzumují, a kteří požadují kompatibilitu se stávajícími systémy.
Vypuštění dotykově ovládaného operačního systému Microsoft dlouhodobě konzultoval s výrobci hardwaru, kteří měli dost času se na něj připravit a vyvinout nová zařízení, která jeho schopnosti využijí. Měli jsme možnost vyzkoušet nejen nové tablety, ale i konvertibilní notebook, dotykový all-in-one počítač, a dokonce i dotykový monitor, určený k ovládání obyčejných desktopů.