Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejmenší „zrcadlovka bez zrcátka“ od Nikonu

redakce 28.09.2011

Společnost Nikon už má také svoji „zrcadlovku bez zrcátka“ a podle výrobce je nejrychlejší, nejmenší a nejlehčí v této kategorii.

Kapitoly článku

Nikon představil svůj systém Nikon 1 – řada malých fotoaparátů s výměnnými objektivy. Tato nová generace je vybavena novými funkcemi, jako je technologie pořizující snímky před a po stisknutí tlačítka spouště. V řadě jsou zatím dva fotoaparáty Nikon 1 J1 a V1. Nikon 1 J1 je nejmenší fotoaparát na světě (v kategorii digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy) a je vybavený obrazovým snímačem větším než 2,54 cm (1 palec).
Nikon 1 V1 je nejmenším fotoaparátem na světě v kategorii digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy, vybavených vestavěným elektronickým hledáčkem a má podle výrobce i nejkratší zpoždění závěrky. Hodnoty byly naměřeny při použití režimu jednotlivých zaostřovacích polí a nastavení základního objektivu se zoomem 1 NIKKOR 10-30 mm na nejkratší ohniskovou vzdálenost.
Fotoaparáty Nikon 1 jsou vybaveny technologií pořizující snímky před a po stisknutí tlačítka spouště. S využitím technologie pořizující snímky před a po stisknutí tlačítka spouště pořídí fotoaparát jedním stisknutím 20 snímků v plném rozlišení. Fotoaparát uloží pět nejlepších snímků, které vybere podle výrazu obličeje, kompozice a zaostření a nejlepší z nich vám nabídne. Pohyblivá momentka (MSS) současně zaznamenává zpomalenou videosekvenci a statický snímek, okamžitě obojí spojí a vytvoří tak fotografii, která se hýbe.
 Režim videosekvencí nabízí množství funkcí. Během záznamu videosekvence v režimu Full HD můžete bez přerušení natáčení pořídit statický snímek v plném rozlišení, nebo můžete natočit extrémně zpomalený záznam.
Ke stávajícím obrazovým snímačům formátů DX a FX společnosti Nikon (používaným v digitálních jednookých zrcadlovkách) nyní přibyl nový obrazový snímač CMOS formátu CX, který byl navržen pro fotoaparáty Nikon 1. Obrazový snímač je vybaven rychlým automatickým zaostřováním. Při záznamu videosekvencí je k dispozici automatické zaostřování s fázovou detekcí.
 

Nikon 1 V1 a J1

Nikon 1 V1 je vybaven elektronickým hledáčkem s vysokým rozlišením (1 440 000 bodů) a multifunkčním portem pro upevnění příslušenství. Je vybaven odolným tělem z hořčíkové slitiny (horní a přední část) Je k dispozici v matné černé a lesklé bílé barvě.
Menší Nikon 1 J1, nemá elektronický hledáček je vybaven vestavěným bleskem. Jeho zvlášť malé tělo je k dispozici v několika barvách, stejně jako objektivy 1 NIKKOR. Jedná se o barevné varianty lesklá bílá, matná černá, lesklá červená, stříbrná a dokonce i jasně růžová.

Fotoaparáty využívají nový bajonet Nikon 1. Umožní použít sérii výměnných objektivů 1 NIKKOR. Série objektivů 1 NIKKOR pokrývá všechny typy záběrů. Všechny objektivy jsou optimalizovány pro záznam videosekvencí a mají kompaktní design:

Zatím jsou k dispozici tyto objektivy:

 • kompaktní a lehký objektiv 1 NIKKOR VR 10-30 mm  - širokoúhlý objektiv s 3x zoomem.
 • přenosný telezoom objektiv 1 NIKKOR VR 30-110 mm. Má vestavěnou redukci vibrací. Tubus objektivu lze zasunout v době, kdy s přístrojem nepracujete.
 • plochý objektiv 1 NIKKOR 10 mm je rychlý širokoúhlý objektiv
 • objektiv 1 NIKKOR VR 10-100 mm PD-ZOOM je určen pro nahrávání videosekvencí. Je vybaven motorickým ovládáním zoomu.


K fotoaparátu Nikon 1 V1 lze pořídit další příslušenství. K dispozici je zatím miniaturní blesk SB-N5 Speedlight. Lze jej otočit svisle nebo vodorovně a pomocné světlo (LED) na přední straně jednotky zajistí stabilní osvětlení při použití funkcí Pohyblivá momentka nebo Inteligentní výběr snímku v tmavém prostředí. Modul GPS GP-N100 umožňuje označit místo, kde byla fotografie na cestách pořízena. Lze je připojit přímo k multifunkčnímu portu pro upevnění příslušenství fotoaparátu.
Adaptér s bajonetem F vám umožní použít s fotoaparátem Nikon 1 libovolný objektiv NIKKOR pro digitální jednooké zrcadlovky. Tento adaptér je kompatibilní s fotoaparátem Nikon 1 V1 i fotoaparátem Nikon 1 J1.

Ceny základních setů fotoaparátů:

 • Nikon 1 V1 s objektivem 10-30mm - 18 990 Kč
 • Nikon 1 V1 s objektivem 10mm - 19 990 Kč
 • Nikon 1 V1 se dvěma objektivy 10-30mm a 30-110mm - 22 490 Kč
 • Nikon 1 V1 se dvěma objektivy 10-30mm a 10mm - 22 490 Kč
 • Nikon 1 J1 s objektivem 10-30mm - 12 990 Kč
 • Nikon 1 J1 s objektivem 10mm - 13 990 Kč
 • Nikon 1 J1 se dvěma objektivy 10-30mm a 30-110mm - 16 490 Kč
 • Nikon 1 J1 se dvěma objektivy 10-30mm a 10mm - 16 490 Kč

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud