Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Největší konkurent Amazonu se rozdělí: čínská Alibaba plánuje rozpad na šest subjektů

Jiří Palyza 30.03.2023

Miliardový čínský obr, Alibaba, plánuje restrukturalizaci. Rozhodnutí přichází v době, kdy Čína slibuje zmírnit rozsáhlá regulační opatření a podpořit soukromé podniky. 

Kapitoly článku

Vedení Alibaby se rozhodlo firmu rozdělit na šest jednotek a pro většinu z nich prozkoumat možnosti získání finančních prostředků nebo jejich uvedení na burzu. Největší konkurent Amazonu to slovy svých představitelů uvedl v rámci úterní prezentace dalších plánů rozvoje firmy.

Okem vnějšího pozorovatele se může jednat o poměrně drastické změny, které by měly vyústit v šest samostatně fungujících společností. Ve čtyřiadvacetileté historii firmy půjde o největší restrukturalizaci. Do budoucna by koncern měl mít samostatnou divizi pro online obchodování a cloudové služby.

Každou rozdělením vzniklou společnost povede vlastní generální ředitel spolu s představenstvem. Výjimkou je obchodní skupina Taobao Tmall, která bude i nadále zcela patřit do skupiny Alibaba.

Alibaba se rozdělí: co je v pozadí tohoto rozhodnutí

alibabaweb

Vedení internetového obra, největšího konkurenta Amazonu, rozhodlo, že se firma rozdělí na šest samostatných jednotek. | Zdroj: Alibaba.com

Vedení Alibaby si od plánovaného kroku rozštěpení společnosti na několik samostatných celků slibuje větší pružnost při budoucím rozhodování. Také očekává, že jednotlivé menší subjekty budou moci lépe a rychleji reagovat na aktuální vývoj na trhu.

Den před zveřejněním této zprávy se také po více než roce objevil na veřejnosti zakladatel společnosti, Jack Ma. Uplynulý rok trávil v zahraničí a spekuluje se, že jeho návrat je reakcí na snahu Pekingu podpořit růst soukromého sektoru po dvou letech represí.

Analytici k celé věci uvádějí, že rozdělení společnosti by mohlo zmírnit kontrolu nad technologickým gigantem, jehož rozsáhlé podnikání je už několik let terčem pozornosti čínských regulačních orgánů.

Na plánovaný krok očekávaně reagují i investoři. Podle jejich mínění rozdělení signalizuje snížení obav z regulace, a také rozptyluje obavy z toho, že by Alibaba ztratila potenciál k dalšímu růstu.

Rozhodnutí může také být důsledkem americké snahy o kontrolu čínských technologických firem, která se v současných dnech projevuje především v obavě o národní bezpečnost kvůli TikToku a obrací se kriticky vůči provozovateli, mateřské společnosti ByteDance.

Zdroj: Reuters


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme