Ti, kdo se přihlašují do "svého" účtu Netflix, v mnoha případech o něm jako o svém nemohou hovořit. Mnoho lidí sdílí svůj účet s rodinnými příslušníky, přáteli a známými. Odborníci z oboru předpokládají, že jen v USA svá hesla sdílí 30 % uživatelů.
To ale zpravidla není povoleno. U Netflixu mohou uživatelé účet sdílet pouze s osobami, které žijí ve stejné domácnosti, tedy s rodinou nebo ve společném bytě. Přátelé nebo příbuzní, kteří bydlí v jiných bytech, podle oficiálních podmínek nemohou stejný účet Netflix používat.
Podobný přístup mají i další streamovací platformy, například Sky nebo DAZN. To ale nemusí nutně znamenat, že ti z uživatelů, kteří podmínky nedodržují, jsou hned potrestáni. Není vidět žádné aktivity naznačující, že by provozovatelé streamingových služeb proti nelegálnímu sdílení účtů důsledně zasahovali.
Netflix chce za sdílené účty peníze
Nejznámější poskytovatel streamingu proti neoprávněnému sdílení účtů doposud zasahoval spíš polovičatě. | Zdroj: yousafbhutta/Pixabay
Pokusy Netflixu zabránit zpřístupnění přihlašovacích údajů neoprávněným osobám byly doposud nevýrazné. O jednom z příkladů informovala americká média začátkem roku 2021. Tehdy šlo o bezpečnostní výzvy, které se některým uživatelům zobrazovaly při přihlašování.
Na jejich obrazovkách se objevilo hlášení v podobě: "Založte si vlastní účet na Netflixu ještě dnes. Pokud s majitelem tohoto účtu nežijete, potřebujete ke sledování vlastní účet." Pod tím byla žádost o ověření účtu, a to prostřednictvím kódu zaslaného e-mailem nebo textovou zprávou. Jednalo se ale pouze o text.
Odborníci z oboru to ale považují za první krok k přísnější kontrole podmínek používání. Druhý krok Netflix učinil pravděpodobně před několika dny. Streamovací služba zavede v nadcházejících týdnech ve zkušebním režimu novou funkci, a to na území Chile, Kostariky a Peru. Ti, kdo sdílejí svůj účet s dalšími osobami, budou muset zaplatit příplatek.
Nový model sdílení účtů by Netflixu mohl vydělat spoustu peněz
Podle informací časopisu Variety by si majitelé účtu mohli legálně přidat až dvě osoby mimo svou domácnost. Analytici odhadují, že pokud bude takový model zaveden celosvětově, může Netflix mez omezení možností sdílení získat téměř 1,6 miliardy USD.
Což jsou samozřejmě příjmy, které by streamovací služba mohla dobře využít. Zdá se, že vývojový trend filmového a seriálového gigantu stagnuje. Aktuální obchodní údaje ukazují, že od začátku října do konce prosince loňského roku se Netflixu podařilo získat pouze 8,3 milionu nových předplatitelů, a to navzdory takovým diváckým hitům, jakým byl například Squid Game.
V prvním čtvrtletí 2022 společnost očekává 2,5 milionu nových zákazníků, analytici předpovídali 5,8 milionu dalších předplatných. Není tedy divu, že Netflix experimentuje s novými zdroji příjmů. Navíc streamovací gigant nedávno nevyloučil levnější verzi předplatného, v níž by ale uživatelé museli snášet reklamu.
DAZN se proslavil agresivní mailovou kampaní
Jak dlouho ještě může uživatelům Netflixu procházet nelegální sdílení účtů? | Zdroj: yousafbhutta/Pixabay
S chováním konkurence ale může souviset i to, že Netflix nyní zřejmě chce zakročit proti neoprávněnému sdílení důsledněji. Například DAZN, který se zaměřuje především na streaming sportovních přenosů, se svou provokativní kampaní nedávno dostal na titulní stránky novin. Jak uvedl časopis Spiegel, několik zákazníků obdrželo e-mail informující o tom, že jejich chování "nemusí být v souladu se všeobecnými obchodními podmínkami". Dále se v něm psalo: "Z důvodu ochrany vašeho účtu jsme vás dočasně odhlásili ze všech zařízení a žádáme vás, abyste si obnovili heslo." Je zřejmé, že DAZN se neoprávněnému sdílení přihlašovacích údajů brání. Streamovací platformu by měl používat pouze majitel účtu.
V prohlášení, které zástupci provozovatele poslali Spiegelu, uvádějí: "Aktivně jsme kontaktovali některé uživatele abychom zajistili, že údaje o jejich účtech zůstanou v bezpečí a nebudou použity jinými osobami v rozporu s našimi podmínkami používání."
Jak dlouho může uživatelům sdílení účtu procházet?
Pohled na současné aktivity Netflixu a DAZN naznačují, že do budoucna už nemusí být sdílení služby s ostatními až tak snadné, jak tomu bylo doposud. Je docela dobře možné, že Netflix z testu v Jižní Americe nakonec udělá globální projekt.
Jinou otázkou je, zda se takový zásah streamovacím službám vyplatí finančně. Někteří analytici sdělili časopisu Variety, že ne každý "spolupředplatitel" si u Netflixu pořídí vlastní účet, pokud už nebude moct používat sdílený.