Přejít k hlavnímu obsahu

Není to Ubuntu: oblíbený Linux je k dispozici v nové verzi

Jiří Palyza 13.11.2020
info ikonka
Zdroj:

Pokud přemýšlíte o linuxové distribuci, určitě byste neměli opomenout Ubuntu, Linux Mint nebo Debian. Často se také využívá tenká distribuce MX Linux. Nyní obdržela aktualizaci na verzi 19.3 a nabízí spoustu nejnovějšího softwaru.

Že by šlo dokonce o celosvětově nejoblíbenější Linux? Fanoušci alternativní platformy pro Windows pravděpodobně zavrtí hlavou. Neměly by to být spíš distribuce jako například Ubuntu nebo Mint? První věc je, že data, která označují MX Linux jako nejoblíbenější linuxovou distribuci, pocházejí ze statistik na webové stránce Distrowatch.com. Zde je prezentováno velké množství distribucí Linuxu. Do celkové statistiky se ale započítávají pouze návštěvy této stránky.

Z pohledu této statistiky MX Linux ve všech shromažďovaných přehledech vede, a to bez ohledu na to, zda sledujete přístupy za jeden, šest nebo dvanáct měsíců. Optikou Distrowatch.com je tedy zájem o MX Linux velmi vysoký. Linux Mint i Ubuntu se ve statistikách objevují také, stabilně mezi TOP 5, ale ne úplně na špici. Proč je tedy MX Linux tolik populární?

Stáhněte si: MX Linux

mxlinux-logo

MX Linux 19.3

CHIP hodnotí Dobrý

Distribuce Linuxu založená na Debianu a antiX je zajímavá distribuce, která si získává stále větší popularitu. Díky desktopu Xfce je systém vhodný i pro slabší hardware.

Stáhněte si

 

Výhody
vychází z Debianu a je to relativně tenký systém (1,5 GB)
použitelný i v režimu live
desktop Xfce umožňuje použít i na slabších počítačích

MX Linux: tenký desktop a solidní základ

mxlinux1

Pracovní plocha Xfce je stručná. | Zdroj: MX Linux

MX Linux je ve srovnání s ostatními desktopovými operačními systémy minimalistický. Stažený soubor zabere pouhých 1,5 GB. Pro srovnání: Linux Mint má kapacitu přibližně 2 GB a Ubuntu 2,5 GB. Jako desktop se používá Xfce, což je volba, která šetří zdroje.

V updatované verzi MX Linuxu 19.3 je instalován Xfce 4.14, využít lze i variantu KDE Plasma 5.15. MX Linux není nově vyvinutá distribuce, jeho tvůrci si berou jako základ Debian s aktuálním jádrem 5.8. MX Linux také využívá prvky z antiX, aby mohl nabídnout praktický režim live. A to je dobrá kombinace: tenký desktop a dobré využití hardwaru, který je k dispozici.

Solidní výbava

mxlinux2

MX Linux běží také ve Virtual Boxu. | Zdroj: MX Linux

Na vybavení linuxové distribuce si opravdu nemůžeme stěžovat. MX Linux 19.3 nabízí veškerý software, který potřebujete ke své práci. Lze spustit v režimu live, který je pro uživatele uvažující o přechodu velmi snadno přístupný a lze jej snadno otestovat, aniž byste cokoliv instalovali na svůj pevný disk. Bez problémů běží i ve VirtualBoxu. Hlavní panel najdete na levém okraji obrazovky a pro uživatele Windows je také praktické, že existuje klasická nabídka Start.

S nejnovější aktualizací je opět k dispozici i nový softwarový balíček, a tím i vyšší verze různých obsažených programů. Uživatelé se mohou mimo jiné těšit na Firefox 82, GIMP 2.10.12, Thunderbird 68.12.0 nebo VLC 3.0.11. K dispozici je také oblíbený kancelářský balíček LibreOffice 6.1.5 včetně všech nezbytných bezpečnostních aktualizací.

Pěkné bonusy

mxlinux3

S pomocí nástrojů MX Tools lze snadno provádět mnoho úkolů. | Zdroj: MX Linux

Praktické jsou další funkce, které nabízí sada nástrojů MX Tools. Usnadňují správu systému. K dispozici je funkce pro živou opravu jádra, nástroj pro vyčištění nebo pro vylepšení. Instalační program MX získal některá vylepšení, týkající se automatického připojování disků a tvorby oddílů. Instalace není tak hladká, jako v případě Ubuntu nebo Linux Mint, ale systém lze vcelku bez problémů instalovat v krátkém čase.

Linux bez velkých fanfár

V čase, kdy se každý snaží překonat jeden druhého superlativy, je MX Linux příjemnou změnou. Systém se zaměřuje na to, co je pro operační systém důležité: stabilita, bezpečnost a tenký systém bez větších nároků. Distribuce to zvládá docela dobře a díky tomu stojí za větší uživatelskou pozornost zvlášť v případech, kdy by měl systém běžet na starším hardwaru. MX Linux je stále k dispozici jako 32 i 64bitový systém.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme