Přejít k hlavnímu obsahu

Nero BackItUp 2014

Martin Kučera 23.04.2014

Jen málo zálohovacích programů se věnuje současně datům uloženým na disku počítače i v mobilním telefonu či tabletu. Najdou se ovšem i světlé výjimky. Uveřejněno na Chip DVD 05/14

box-nero250 Nero BackItUp 2014 je bezplatně použitelný zálohovací program od výrobce známého vypalovacího (dnes již spíše multimediálního) balíku Nero. Můžete jej použít na vytváření záloh zvolených dat na disku počítače, které lze ukládat na externí či síťové disky, vypalovat je na optická média, nebo je nahrávat do cloudového úložiště. V základní bezplatné verzi získáte v on-line úložišti 5GB prostor, vždy si ale můžete připlatit za větší. Prostřednictvím aplikací BackItUp pro Android, iOS a Windows Phone pak můžete do cloudového úložiště zálohovat rovněž fotografie a (v případě Androidu) i další obsah mobilního zařízení.

Pro čtenáře Chipu je připravena základní, bezplatně použitelná verze programu Nero BackItUp 2014. Lze ji používat buďto zcela samostatně, nebo si můžete vytvořit bezplatný internetový účet, svázaný s cloudovým úložištěm s kapacitou 5 GB. Nero nabízí i několik placených verzí, které umožňují především automatické vytváření záloh ve zvoleném intervalu a navíc zálohovaná data šifrují. Nejvyšší varianta, s ročním poplatkem kolem 1 500 Kč nabízí dokonce neomezený prostor pro vaše záložní data.

  • Jazyk: česky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • Registrace online

Zálohování mobilů

Cenná data se dnes nenacházejí jen na discích počítačů, ale stále častěji také v našich smartphonech a tabletech. Program BackItUp si poradí i se zálohováním obsahu těchto zařízení. Prvním krokem k zálohování obsahu smartphonu či tabletu je instalace aplikace Nero BackItUp do zařízení, jehož obsah chcete zálohovat. K dispozici jsou tři různé verze aplikace – pro zařízení s operačními systémy Android, iOS a Windows Phone. Snadno je najdete v příslušných app storech. Zatímco aplikace BackItUp pro iOS a Windows Phone zvládne zálohovat pouze fotky a videa do cloudového úložiště, varianta pro smartphony a tablety s operačním systémem Android je daleko šikovnější. Předně lze zálohovat nejen fotky a videa, ale také hudební soubory, kontakty, seznamy hovorů, SMS zprávy a systémová nastavení. Dále máte na výběr i z různých umístění záložních dat. Opět můžete použít cloudové úložiště, nabízí se ovšem také možnost uložení zálohy na microSD kartu vloženou v zařízení a nakonec i přenos dat na disk vašeho počítače.

obr-02

Záloha smartphonů: Aplikace BackItUp pro smartphony a tablety umí ze zařízení s Androidem zálohovat fotky, videa, hudbu, kontakty i nastavení.

Pro využití posledně jmenované možnosti je třeba mít aplikaci BackItUp instalovanou i v počítači. V její hlavní nabídce pak použijte volbu »Mobilní zálohování« a následujte postup popisovaný v dalším okně. V zásadě jde o to, abyste v aplikaci BackItUp ve vašem smartphonu či tabletu označili data k zálohování, zvolili uložení zálohy do počítače a následně pomocí fotoaparátu načetli QR kód, zobrazovaný v aplikaci BackItUp spuštěné ve vašem počítači. Nezbytnou podmínkou je připojení počítače a smartphonu či tabletu ke stejné Wi-Fi síti. Po propojení obou zařízení lze zahájit zálohování zvoleného obsahu.

obr-04

Připojení k počítači: Zálohu obsahu smartphonů a tabletů s Androidem lze pomocí BackItUp vytvářet i na disku počítače.Obnova dat

On-line přístup

Umístění záložních dat do cloudového úložiště má hned několik výhod. Předně je taková záloha spolehlivější než data umístěná třeba na externím pevném disku nebo DVD, jelikož jsou data v datovém centru poskytovatele služeb daleko více chráněna před ztrátou v důsledku havárie hardwaru. Druhou podstatnou výhodou je dostupnost záložních dat z jakéhokoli počítače připojeného k internetu. S vaší cloudovou zálohu, vytvořenou v programu BackItUp, můžete pracovat po přihlášení k vašemu uživatelskému účtu na adrese my.nerobackitup.com. Použijte e-mail a heslo zadané při vytvoření účtu a hned můžete v přehledném prostředí začít pracovat se záložními daty, popřípadě do úložiště nahrávat další soubory prostřednictvím internetového prohlížeče.

Záložní soubory si navíc nemusíte nechat jen pro sebe. Jestliže kliknete na vybraný soubor pravým tlačítkem myši, otevře se kontextová nabídka, ze které můžete zvolit například funkci »Send Link«, která vám umožní komukoli odeslat odkaz na konkrétní soubor prostřednictvím e-mailu. V případě uložení fotografií umí internetové rozhraní úložiště spustit jejich prezentaci, takže můžete snímky pohodlně předvést přátelům.

obr-05

Webové rozhraní: K záložním datům se dostanete z jakéhokoli počítače prostřednictvím internetového prohlížeče.

Pro počítače i mobily

Program BackItUp ve své bezplatné verzi určitě není nejkomplexnějším zálohovacím nástrojem, už jen proto, že mu chybí pokročilé možnosti filtrování souborů k zálohování nebo pravidelné provádění zálohy podle časového plánu. BackItUp je ovšem velmi zajímavou aplikací na zálohování obsahu mobilních zařízení, především smartphonů a tabletů s Androidem. Používání programu BackItUp i cloudového úložiště se základní 5GB kapacitou je zdarma, takže vám nic nebrání si program vyzkoušet.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud