Přejít k hlavnímu obsahu

Vyzkoušeli jsme hlavice na topení Netatmo: opravdu díky nim ušetříte?

Jakub Fišer 16.12.2024

Francouzská značka Netatmo patří k etalonům mezi výrobci termostatických doplňků pro vaši chytrou domácnost. S příchodem topné sezony se po chytrých topidlech, hlavicích na radiátory a termostatech pohlíží celá řada zákazníků chytrou domácností nedotčených. Rozhodli jsme se proto základní produkt této značky – termostatické hlavice na topení – vyzkoušet, otestovat jej v praxi, a přijít na to, jak skutečně může pomoci ušetřit nějaké ty peníze.

Kapitoly článku

Instalace bez legrace

V základním balíčku dostanete dvě hlavice s malým digitálním displejem a relé do zásuvky, se kterým hlavice komunikují. Bez něj jsou prakticky nepoužitelné. Velkou výhodou chytrých hlavic Netatmo je, že je můžete našroubovat na širokou škálu radiátorů. Stačí jen vyšroubovat váš současný ventil, nasunout na jeho místo nástavec v balení a na něj (velmi natěsno) našroubovat samotnou hlavici.

Instalace je jednoduchá, pouze to dost trvá. Pokud se vám podaří hlavice dobře utáhnout, aby se spojily s ventilem, stejně budete čekat minimálně 10 hodin, než se spojí s relé, aby vše fungovalo. Do té doby je většinou topidlo otevřené a vytápí – důrazně tak nedoporučujeme provádět instalaci večer nebo snad přes noc.

Může se vám ale také stát, že nástavec nebude na vaše topení pasovat. Základní balení disponuje nástavci pro topení Danfoss a Giacomini. V Praze i v dalších velkých městech časté topení Vaillant přibalené nástavce nepodporuje, budete tak muset pořídit extra. Ty originální pořídíte jen na e-shopu Netatmo, v balíčku po 10 za 249 korun, plus další skoro 4 stovky za dopravu. A v tuhle chvíli vám termostatické hlavice od Netatmo trochu zhořknou.

Jak fungují termostatické hlavice Netatmo?

Jakmile vše nastavíte, našroubujete a spárujete, můžete si gratulovat. V tuto chvíli můžete hlavice používat. Základní způsoby jsou dva – přistoupíte k hlavici jako za starých časů a nastavíte teplotu, případně si otevřete aplikaci v mobilu a teplotu nastavíte tam. Druhý způsob je efektivnější, nemusíte se zvedat, navíc můžete teplotu regulovat vzdáleně mimo domov.

Kromě nahodilého přepínání nastavené teploty – jako na termostatu – si můžete navolit různé režimy. V základu jsou k dispozici režimy Komfortní, Komfortní+, Noc a Úsporný. Skládáním režimů za sebe v rámci celých 24 hodin, respektive celého týdne, můžete libovolně konfigurovat, jak moc má radiátor topit.

Já osobně používal pro noc režim noc, kdy se teplota v místnosti udržuje pouze na 12 °C (jakmile klesne pod, hlavice dá příkaz k topení na požadovanou teplotu), přes den jsem používal komfortní režim, případně komfort+. Důležité však je, že režimy nemají pevně stanovenou teplotu, tu si opět nastavujete jen a jen vy. Zároveň můžete rychlou volbou v aplikaci nastavit režim Mimo domov, případně ochranu proti zamrznutí – pro případ, že v bytě plánujete delší dobu nebýt.

V praxi je fungování hlavic intuitivní a pokud nevypadne internet, pracují stabilně. Výrobce se však chlubí tím, že hlavice umí při topení rozpoznat otevřené okno a okamžitě tak zastaví topení, aby nepřetápěly. Za celý měsíc testování se mi nestalo, že by hlavice rozpoznaly otevřené okno – namísto toho topily jako pominuté klidně několik dlouhých hodin.

Mohlo by vás zajímat

Je chytré topení výhodné?

Jak jste asi pochopili, hlavice nefungují na systému 1–7 úrovní intenzity topení, ale topí tak, aby udržely teplotu, kterou si nastavíte. Zkrátka jako termostat na stěně.

A to je vlastně i odpověď na potenciál úspory nákladů na topení. Na rozdíl od „hloupé“ hlavice, která pouze otevírá nebo zavírá ventil bez ohledu na skutečnou teplotu, moderní termostatické modely sledují teplotu v reálném čase a automaticky přizpůsobují výkon topení.

To zabraňuje zbytečnému přetápění, zejména v místnostech, které se rychle zahřívají například slunečním svitem nebo spotřebiči. Navíc umožňují nastavit časové harmonogramy nebo ovládat teplotu na dálku, což přináší další úspory, například snížením vytápění během nepřítomnosti.

Zdroj: autorský text, BSI, HOA


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme