Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

NextMind otevírá nové světy: ovládání zařízení silou myšlenky

Jiří Palyza 20.04.2021

Možnost pohybovat věcmi a ovládat je silou myšlenky fascinuje lidstvo už dlouho. Věda ale o existenci telekineze a psychokineze pochybuje. Mladá francouzská společnost NextMind chce prostřednictvím svého hardwaru ukázat, že to jde.

Kdo by neznal slavnou větu z Hvězdných válek: "Ať tě provází Síla!". Jediové, stejně jako Luke Skywalker, mohou svou vůlí realizovat spoustu věcí a silou svých myšlenek nechat světelné meče létat vzduchem. V tomto kontextu je psychokineze stále vědeckou fantazií. Jaké by to ale bylo, kdyby skutečně existovala technologie, která by to umožňovala a šlo by například chytrou televizi, počítač nebo kávovar ovládat pouze myšlenkami.

Firmy jako BIOS, Bitbrain nebo Kernel se snaží vytvořit rozhraní mezi mozkem a technologií. Přístupy k neurotechnologii jsou stejně rozmanité, jako jejich cíle. Ty sahají od vývoje neuroprotéz až po neurorehabilitaci.

Francouzský startup NextMind nyní představil stejnojmenné zařízení, které umožňuje poprvé nahlédnout do fascinující oblasti tohoto výzkumu, a to zcela bez nutnosti chirurgického zákroku. NextMind se jednoduše připevní k hlavě pomocí čelenky a funguje zcela bezdrátově. Několik senzorů měří elektrické impulzy a jejich změny ve zrakovém centru mozkové kůry, a pomocí počítače je převádí na konkrétní akci. Pokud by se povedlo uvést zařízení takového typu na trh, jistě by mnoha lidem pomohlo v jejich každodenním životě.

Ovládání věcí pouhou myšlenkou

nextmind1

Zjednodušeně vyjádřeno: senzory zařízení NextMind měří změny mozkových vln ve zrakovém centru, dekódují je a předávají do počítače. Na rozdíl od ilustrativního obrázku je ale přenos informací zajištěn bezdrátově. | Zdroj: The Clear Communication People/Foter

Komunikace mezi zařízením NextMind a počítačem probíhá prostřednictvím Bluetooth. Pokud se soustředíte na určitý objekt, který se například zobrazuje na displeji, vyvolá to nervovou reakci. Hardware, který funguje jako trvalý elektroencefalogram (EEG), odesílá elektrické impulsy do počítače, který je s pomocí enginu NextMind okamžitě převádí na provedení konkrétní akce.

Protože ale každý lidský mozek pracuje jinak, bude zpočátku potřeba to hardware naučit. NextMind se při tom spoléhá na prvky strojového učení. Při jejich výpočtech ale nedochází k přenosu informací na cloud, ale data zůstávají na lokálním počítači.

Vývojáři, lékaři, hráči videoher a lidé s hendikepy

nextmind2

Možnosti využití zařízení NextMind jsou velmi rozmanité. | Zdroj: Mandy/Foter

Startup se v současnosti zaměřuje také na firemní zákazníky, aby přitáhl pozornost technologického průmyslu. V centru jeho pozornosti jsou ale i vývojáři aplikací a her. Z toho důvodu už lze vývojářskou sadu integrovat do oblíbeného multiplatformního herního enginu Unity.

Velký potenciál je i pro uživatele, kteří nemohou používat gesta nebo hlasové ovládání. Pro ně by podobné zařízení znamenalo odbourání bariér v digitálním prostoru.

Zakladatel startupu, Sid Kouider, v rozhovoru srovnává současnou vývojářskou sadu s prvními verzemi Oculus Rift, které měly umožnit nahlédnout do možností virtuální reality. Podobný cíl si klade i současný hardware NextMind. Na rozdíl od přístupu Neuralinku Elona Muska jeho používání ale nevyžaduje invazivní zásah.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme