Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nezničitelná Windows 10: bezpečné testování díky bezplatnému nástroji

Jiří Palyza 09.08.2021

Pokud si rádi zkoušíte různý software, nejlepším způsobem, jak to udělat, je provozovat jej ve virtuálním počítači. Virtualizační software ale poskytuje pouze rámec, operační systém si musíte nainstalovat sami. Microsoft k tomuto účelu poskytuje bezplatný testovací systém Windows 10.

Virtuální počítač je pro vyzkoušení softwaru a webových služeb dobrý nápad. Abyste mohli bezpečně experimentovat, je už od začátku izolován od základního systému. K tomuto účelu je velmi oblíbený freewarový VirtualBox. Samotný nástroj ale poskytuje pouze prostředí pro experimenty; operační systém si už musíte nainstalovat samostatně.

U Linuxu to není problém. Jeho distribuce, jako například Ubuntu nebo Linux Mint, jsou volně dostupné a lze je bez problémů integrovat. V případě Windows do virtuálního počítače mnoho uživatelů jednoduše instaluje Windows 10 a stejnou licenci použije opakovaně. Technicky to funguje, z hlediska legálnosti je to přinejmenším diskutabilní. Lepším řešením je použít obraz systému Windows 10 ve Virtual Boxu, který poskytuje přímo Microsoft.

windowsvirtual-logo

Windows 10 pro VirtualBox 21H1

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Microsoft poskytuje ke stažení bezplatnou verzi systému Windows 10 jako obraz pro VirtualBox. Díky tomu si můžete bezpečně vyzkoušet systém Windows 10 a další programy nejen v hostitelských Windows, ale také v systémech macOS a Linux.

Stáhněte si
virtualbox-logo

VirtualBox 6.1.24

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Nástroj s otevřeným zdrojovým kódem, pomocí kterého můžete spouštět další operační systémy ve virtuálním prostředí počítače, například Linux Ubuntu pod Windows.

Stáhněte si

 

Windows 10 pro VirtualBox

windowsvirtual-1

Bezplatné testovací prostředí s Windows 10 je k dispozici pro různé virtuální platformy. | Zdroj: Microsoft

Co se ale skrývá za bezplatným systémem Windows 10 pro VirtualBox? Microsoft nabízí hotové obrazy systému Windows 10 pro různé virtuální počítače. Kromě VirtualBoxu jsou nabízeny ke stažení také verze pro VMware, Hyper-V a Parallels. Společné mají to, že jsou docela objemné. Uživatelé si musí stáhnout až 20GB balíky. Stažené soubory obsahují tento software:

– Windows 10 Enterprise Evaluation 21H1,
– Windows 10 SDK,
– Visual Studio 2019,
– Visual Studio Code,
– Windows Subsystem pro Linux s instalovaným Ubuntu,
– aktivovaný vývojářský režim.

Microsoft poskytuje tyto obrazy systému Windows především vývojářům, kteří programují aplikace pro jejich aktuální verzi. Doba funkčnosti připravených balíků je omezena na několik týdnů.

Nastavení Windows 10 ve VirtualBoxu

Nejprve nainstalujete VirtualBox. S pomocí dodávaného průvodce to je velmi snadné. Součástí instalace je i několik ovladačů, které si Windows v průběhu instalace postupně vyžádají, ale můžete je bez obav potvrdit. Žádné další kroky už není potřeba ve VirtualBoxu podnikat.

Předkonfigurovaný systém Windows 10 je v souboru ZIP, který je třeba rozbalit. Buďte ale trpěliví, může to chvíli trvat. Soubor je velmi objemný. Uživatelé počítačů Mac nebudou moci stahovaný soubor otevřít pomocí integrovaného balíčkovacího programu v systému macOS, proto k rozbalení použijte nástroj The Unarchiver.

Poté spusťte poklepáním rozbalený soubor OVA. Otevře se VirtualBox a vy kliknete na »Importovat«. Tato akce může trvat i několik minut, VirtualBox zde zobrazuje indikátor průběhu.

Testování Windows 10

windowsvirtual-2

Okamžité spuštění: předem připravený systém Windows 10 lze spustit kliknutím myší. | Zdroj: Windows 10/VirtualBox

Nyní můžete bez obav vyzkoušet systém Windows 10, protože se spustí předem nakonfigurovaný virtuální počítač. Za tímto účelem vyberte novou položku ve sloupci vlevo a klikněte na tlačítko »Start«. Automaticky se dostanete na plochu systému Windows, výslovné přihlášení není nutné. Drobnou nevýhodou může být, že Windows 10 se dodává s anglickým rozhraním.

Jednodušší už to být nemůže

Každý, kdo potřebuje Windows 10 pro VirtualBox k rychlému otestování softwaru nebo služeb, může využít hotovou bitovou kopii od Microsoftu. Jde o rozsáhlý download, který je určený především vývojářům a obsahuje další vývojářské nástroje.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud