Přejít k hlavnímu obsahu

FunOS 24.04

Martin Kučera 17.03.2025
box_funos
info ikonka
Zdroj: Chip

Systém FunOS je uváděn jako alternativa pro přechod z Windows do světa Linuxu se zachováním bezpečnosti, ovšem s ohledem na méně výkonný hardware. Open-source - Chip 04/2025.

Zkuste minimalistický systém, který je navržen s důrazem na jednoduchost a efektivitu a poskytuje pouze nezbytné nástroje bez nadbytečného softwaru..

Plnou verzi programu je možné pořídit on-line prostřednictvím nákupu digitálního Chipu za 115 korun. Díky tomu získáte přístup k On-line DVD, kde najdete informace k programu a registraci licence.

FunOS je minimalistická linuxová distribuce založená na Ubuntu LTS s podporou až do roku 2029, která si klade za cíl poskytnout uživatelům rychlé, efektivní a bezpečné prostředí bez zbytečného balastu. FunOS je navržen s důrazem na jednoduchost a efektivitu a obsahuje nejnovější Ubuntu jádro, což zajišťuje podporu moderního hardwaru a lepší výkon. Díky minimalistickému přístupu je FunOS vhodný i pro starší počítače, kde by jiné distribuce mohly být příliš náročné. Na rozdíl od některých jiných distribucí FunOS neobsahuje Snap, což může vést k rychlejšímu výkonu a menší velikosti systému. Těchto vlastností je dosaženo díky použití správce oken JWM. Správce JWM (Joe's Window Manager) je známý svou nízkou spotřebou systémových prostředků a jednoduchostí. Podporuje základní funkce jako správu oken, panely, nabídky a virtuální plochy, přičemž jeho konfigurace se provádí prostřednictvím jednoduchého XML souboru. I přes svou nenáročnost nabízí solidní možnosti přizpůsobení a podporu ikon, klávesových zkratek či aplikací na pozadí. Díky své rychlosti a stabilitě je často využíván v minimalistických distribucích Linuxu. Díky absenci předinstalovanému softwaru si můžete nainstalovat pouze ty aplikace, které skutečně potřebujete, čímž udržíte systém lehký a přehledný. Pro instalaci softwaru a správu systému je ovšem vhodné se seznámit se základními příkazy terminálu, což umožní efektivnější práci. Další informace najdete na produktové stránce a ve videorecenzi na YouTube.

Chip DVD je vytvořeno jako bootovací s použitím systému FunOS 24.04. Jde o samostatný operační systém, kterým spustíte počítač. U většiny počítačů stačí při startu počítače mačkat klávesu [F8] nebo [F12], až se objeví seznam disků, ze kterých je možné počítač nabootovat. Zde vyberte svou DVD mechaniku, případně USB flash disk. Pokud tento postup nefunguje, je třeba vejít do nastavení BIOS a DVD mechaniku vybrat jako »First boot device«. Restartujte a dostaňte se tedy do BIOSu (klávesou »Delete«, »F2«, »F10« nebo jiné, univerzální postup pro všechny typy BIOSů bohužel neexistuje) a přejděte do části nazvané »Boot«, »Boot order« nebo podobně. Zde by měl být vidět seznam všech zařízení, ze kterých můžete bootovat. Na první pozici přesuňte optickou mechaniku, změnu uložte a restartujete počítač.

Bootovací USB flash disk   Pro vytvoření bootovacího flashdisku FunOS 24.04 si nejprve stáhněte obraz disku (1,8 GB). Dále budete potřebovat ještě aplikaci Rufus, pomocí které si z ISO obrazu vytvoříte spouštěcí USB flash disk. Program Rufus se nijak neinstaluje, stačí jej pouze spustit. Také jeho použití je velmi snadné. Připojte k počítači USB flash disk s kapacitou minimálně 1 GB a spusťte aplikaci Rufus. Jako »Zařízení« zvolte zmíněný USB flash disk, v nabídce »Schéma oddílu« ponechejte předvolbu »MBR schéma oddílu pro BIOS nebo UEFI«, souborový systém nechte na FAT32 a po kliknutí na tlačítko vedle předvolby »Obraz ISO« zvolte cestu k ISO obrazu s instalací Linuxu. Vytvoření instalačního USB flash disku spustíte tlačítkem »Spustit«, přičemž vás Rufus informuje ještě o tom, že dojde ke smazání všech dat, které se na USB flash disku aktuálně nacházejí. Celý proces pak zabere jen několik minut.  Systém lze samozřejmě zkoušet i ve virtualních počítačích VirtualBox a WMPlayer.

Časově neomezená freewarová licence open-source systému FunOS 24.04 pro volné použití.

Open-source | Bez registrace | AJ, ČJ | Linux (64 bit)
https://funos.org

FunOS je rychlá, bezpečná a minimalistická linuxová distribuce založená na Ubuntu LTS, navržená pro uživatele hledající efektivní a nenáročné prostředí bez zbytečného softwaru.

Díky svému minimalistickému přístupu a absenci zbytečného softwaru představuje FunOS zajímavou volbu pro uživatele, kteří hledají čisté a efektivní prostředí pro každodenní použití.

Vzhledem k tomu, že FunOS je založen na Ubuntu, je podpora češtiny dostupná. Doinstalovat ji lze ovšem pouze v nainstalovaném systému na počítači.

Česká lokalizace: FunOS poskytuje pouze nezbytné nástroje bez nadbytečného softwaru. To se ovšem týká i absence české lokalizace v této "live" verzi pro přímé spuštění. Lokalizace operačního systému FunOS do češtiny může být klíčová pro pohodlné a efektivní používání systému. Pokud se ovšem rozhodnete FunOS nainstalovat, tak mezi podporovanými jazyky najdete i plnou podporu češtiny. Základem systému je Ubuntu, které podporuje desítky jazyků.

Pouze pro úplnost uvádíme i obecné kroky české lokalizace systému. Lokalizaci lze instalovat pouze do systému nainstalovaném v počítači, nelze ji tedy přepnout v "live" systému spuštěném z ISO obrazu nebo DVD/USB.

Instalace českého jazykového balíčku: 
Otevřete terminál. Spusťte příkaz: sudo apt-get install language-pack-cs 
Po instalaci nastavte češtinu jako výchozí jazyk: sudo update-locale LANG=cs_CZ.UTF-8 
Restartujte systém, aby se změny projevily.

Nastavení české klávesnice: 
V terminálu zadejte: setxkbmap cz 
Pro trvalé nastavení upravte soubor /etc/default/keyboard a nastavte: XKBLAYOUT="cz"

Lokalizace aplikací: 
Některé aplikace mohou vyžadovat dodatečné jazykové balíčky. 
Například pro LibreOffice: sudo apt-get install libreoffice-l10n-cs

Formátování času a měny: 
Pro nastavení českého formátu data, času a měny upravte soubor /etc/default/locale a přidejte: LC_TIME=cs_CZ.UTF-8 a LC_MONETARY=cs_CZ.UTF-8

Podpora českých fontů: 
Pro správné zobrazení českých znaků nainstalujte balíček s českými fonty: sudo apt-get install ttf-dejavu

Všechny plné verze na Chip DVD 04/2025.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme