Přejít k hlavnímu obsahu

Model nulové důvěry: tak bezpečně, jak to jen jde

Pavel Trousil 20.03.2025
Zero Trust
info ikonka
Zdroj: Firefly

V posledních letech přešlo mnoho firem na bezpečný koncept nulové důvěry, tzv. Zero Trust. Soukromí uživatelé jej sice nemohou zkopírovat 1:1, ale mohou využít jeho základní myšlenky. Díky tomu mají k dispozici nejsilnější model zabezpečení, který je v současné době k dispozici.

Chip 04/2025: Pokud používáte pracovní počítač a telefon, patrně se na něm setkáte s řadou omezení. Je možné, že IT oddělení používá koncept Zero-Trust a něco podobného může zavést i doma. Strategie nulové důvěry by ale neměla být chápána doslova, protože IT zařízení není možné používat bez jisté důvěry. Základní, nebo zásadní nedůvěra tento bezpečnostní koncept vystihuje možná lépe. Závěr „kontrola je lepší" to vystihuje přesně. Podle principu nulové důvěry již nesmí být v soukromé bezpečnostní strategii žádná slepá místa.

Musíte vždy vědět, kdo k čemu přistupuje a proč to dává smysl. Všichni uživatelé, včetně vás, musí vystačit s co nejmenšími právy a prokázat se silnou autentizací. Sítě musí být odděleny co nejvíce a měli byste pravidelně kontrolovat, zda pravidla stále platí. Domácí techniku však nespravuje IT oddělení. Proto nelze strategii Zero Trust z firmy zkopírovat pro domácí použití v poměru 1:1. Místo toho můžete převzít základní myšlenky a aplikovat je na vlastní technické a softwarové vybavení. Sestavili jsme pro vás deset stavebních bloků z prostředí Zero Trust (vlevo dole), pomocí kterých můžete výrazně zlepšit soukromou bezpečnost. Najdete je v novém Chipu.

Další témata Chipu 04/2025


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme