Přejít k hlavnímu obsahu

Tajní mistři Evropy v čipech

Pavel Trousil 20.03.2025
Chip
info ikonka
Zdroj: iStock

I když Intel nakonec do sousedního Německa nepřijde, evropský polovodičový průmysl je mnohem lepší, než jeho pověst. Příští politická garnitura by měla zajistit, aby to tak zůstalo - navzdory obchodním problémům s Čínou a USA.

Chip 04/2025: V červnu 2023 zpečetili německý spolkový kancléř Olaf Scholz a šéf Intelu Pat Gelsinger dohodu o výstavbě továrny na čipy v Magdeburgu. Šéf Intelu slíbil, že zde zavede nejmodernější výrobu polovodičů na světě, Scholz oslavoval Německo jako technologickou lokaci číslo jedna. O dvacet měsíců později je Gelsinger propuštěn, Scholz jako kancléř skončil a megafabrika 30 miliard eur byla pozastavena, možná úplně zrušena.

Někteří odborníci si ale myslí, že je to tak možná lepší. Intel měl od daňových poplatníků dostat 9,6 miliard eur jako pobídku pro výstavbu továrny. Ty tak Německo ušetří. Ale Intel není jediná firma, která v Evropě měla vyrábět čipy. Řada jiných už je zde vyrábí a jsou to navíc čipy, který evropský trh potřebuje. Jaká je situace s výrobou moderních polovodičů u nás a v Evropě? Dozvíte se to v dubnovém vydání Chipu.

Další témata Chipu 04/2025


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme