Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nokia hlásí, že je zpátky

redakce 15.09.2010

Ještě nedávno královna mobilních telefonů všech tříd tak trochu zaspala jako Šípková Růženka… Nyní se však opět hlásí o pozornost, a to na Nokia World 2010 v Londýně.

Dnes má kdekdo iPhone; kdo nemá iPhone, má něco s Androidem; kdo je povýšený nad oboje, třímá alespoň své BlackBerry… Kdy jste naposledy viděli někoho in předvádět se posledním modelem Nokie? Vedoucí postavení na trhu je zrádné, když přehlédnete nové směry, které vaši převahu podemelou jako spodní voda…

To chce Nokia nyní zvrátit — tedy jestliže dost lidí přesvědčí Symbian^3. Vlajkovou lodí s přepracovaným systémem je právě uvedená Nokia N8. Symbian^3 podporuje vícedotykový displej (multi­‑touch) a zvládá multitasking (dokonce i v náhledech otevřených aplikací vidíte, co se v nich právě děje).

Telefon má tři úvodní obrazovky, které prstem snadno posouváte mezi sebou. Na každé je šest polí, do nichž si můžete umístit widgety (nástroje) podle svého gusta. Mnohé jsou již v telefonu obsaženy, jiné získáte z Ovi Store.

Co do uživatelského ovládání se Symbian^3 snaží být snadný a přehledný. Ať jde například o pěkné zobrazení SMS konverzace tak, jak šla za sebou, anebo o procházení pošty filtrované tak, jak právě potřebujete.

Virtuální klávesnice se nakreslí na šířku displeje, a je tedy pohodlně velká. Prohlížeč webu zvládá flash. Pokud jde o služby a aplikace propojené s místem, kde se právě nacházíte, můžete si také otevřít třeba Lonely Planet anebo Michelinova průvodce po restauracích…

Jste‑li někdejším (anebo i dosavadním) uživatelem některého staršího Nokia „komunikátoru“, nestrachujte se o opravdovou klávesnici — mezi novinkami se Symbian^3 ji má model Nokia E7. Vyklopíte ji zpod čtyřpalcového vícedotykového displeje.

Nebudete‑li mít dost peněz na tyto špičkové modely, pak vězte, že Nokia bude i nadále nabízet modelovou řadu odstupňovanou podle výbavy tak, aby si podle svých možností mohl vybrat každý.

Aby se napříště nedala zaskočit konkurencí, na to bude od příštího týdne dohlížet její nový prezident a CEO, Stephen Elop.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme