Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Notebook s řadou rekordů

redakce 13.10.2010

Společnost Sony představila notebook VAIO VPCZ13Z9E/X, který se může pochlubit hned řadou rekordních parametrů. Představuje geniální kombinaci ultrapřenosnosti, vysokého výkonu, dokonalého zpracování, ale pořídit si ho bude moci jen málokdo.

I přes hmotnost 1,47 kg a rozměry odpovídající 13,3“ displeji představuje Sony VAIO VPCZ13Z9E/X jeden z nejlépe vybavených a nejrychlejších notebooků na světě. Jeho šasi je navíc vyrobeno z uhlíkových vláken a hliníku. Do kompaktních rozměrů 210 x 23,8-32,7 x 314 mm se vešla i integrovaná optická mechanika, v případě nejluxusnějšího verze VPCZ13Z9E/X je to dokonce Blu-ray vypalovačka. Asi hlavní pozornost na sebe poutá čtveřice SSD disků (jedná se o SSD moduly, ne celé 2,5“ krabičky, ty by se do notebooku ani nevešly), zapojených do režimu RAID 0 (4x 64 GB) s celkovou kapacitou 256 GB. Rychlost zápisu i čtení bude jistě ohromující a rádi si ji při redakčním testu zanedlouho vyzkoušíme, jen se bojíme, že pokud dojde k selhání jediného z čtveřice disků, mohlo by to znamenat ztrátu kompletních dat.

13,3“ displej má Full HD rozlišení. Ano, opravdu Full HD, tedy 1920 x 1080 bodů. Displej jsme si měli možnost prohlédnout a je opravdu kvalitní a dobře čitelný, ale přesto pro delší práci vyžaduje buď bystrozrakost, nebo zvětšení fontů. O výpočetní výkon se stará procesor Intel Core i7-640M s 2,80GHz frekvencí, kterému asistuje 6 GB operační paměti. Grafický výkon má na starosti tandem výkonného čipu nVidia GeForce GT 330M a integrované grafiky Intel HD Graphics, mezi nimiž lze přepínat prostřednictvím hardwarového tlačítka, nebo zvolit režim automatického přepínání řízeného vlastním řešením Sony (podle údajů z tiskové konference se nejedná o Optimus). Avizovaná výdrž notebooku by měla dosahovat šesti hodin.

Jedná se o model vyrobený pro nejbohatší zákazníky a manažerskému využití odpovídá i výbava v podobě dokovacího portu, 3G modulu a čtečky otisků prstů.

To nejlepší nakonec. Notebook se ve výše popisované konfiguraci bude prodávat za doporučenou cenu 91 999 Kč vč. DPH. Později by měl být na trhu i levnější model Z13M9E s pouze dvěma SSD disky, 13,3“ displejem s nižším rozlišením, procesorem Core i5 a DVD vypalovačkou, který se bude prodávat za cenu okolo 50 000 Kč.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud