Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Notebooky od Applu možná nabídnou funkci, kterou uživatelé Windows milují už roky

Jakub Fišer 12.01.2023

Apple se podle několika zdrojů plánuje zaměřit na dotykové obrazovky ve svých laptopech MacBook. Dříve přitom tuto technologii u počítačů tvrdě odsuzoval.

Kapitoly článku

Apple a dotykové notebooky

Analytik a lovec úniků z agentury Bloomberg jménem Mark Gurman se dlouhodobě zaměřuje na úniky kolem firmy Apple. Nyní přispěchal s informací, že Apple zvažuje uvést v příštích letech přenosný počítač s dotykovým displejem.

Nutno poznamenat, že Apple patří k malému množství výrobců, kteří u svých notebooků dotykové panely nemají. Tim Cook, generální ředitel Applu, na otázku ohledně dotykových notebooků stabilně odpovídá tak, že odkazuje na iPad s klávesnicí a trackpadem. Steve Jobs, ještě za svého života, notebooky s dotykovým displejem tvrdě kritizoval a mluvil o nich jako o „ergonomické noční můře“.

MacBook Pro v roce 2025

Jenomže nyní Apple nad touto eventualitou přemýšlí, alespoň to tvrdí Mark Gurman. Americký výrobce podle něj plánuje na rok 2025 menší obměnu technologií v produktové řadě MacBook Pro. V rámci té by mělo dojít k nasazení OLED, respektive Micro LED displejů namísto současných LCD panelů. A mluví se právě také o nasazení dotykových obrazových panelů.

Apple patří k menšině výrobců, kteří nemají v nabídce ani jeden notebook s dotykovým displejem. Naopak k těm nejúspěšnějším výrobcům takových počítačů patří HP, Lenovo, Dell nebo Microsoft s jejich řadou Surface.

U notebooků se systémem Windows 10 či 11 je na ovládání prsty a gesty myšleno, systém od Microsoftu je pro to speciálně uzpůsoben. Právě to je otázka, kterou musí Apple případně vyřešit, ještě než dotykové panely do MacBooků nasadí. Jeho operační systém macOS je totiž zcela jednoznačně primárně zaměřen na ovládání kurzorem myši či trackpadu.

V každém případě je nutné myslet na to, že jde pouze o jeden únik informací. Apple v krajním případě vůbec nemusí tuto technologii zvažovat, popřípadě se mu může v rámci testování znelíbit a vývoj ukončit, jako se to stalo již několikrát.

Zdroj: Bloomberg, BGR


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme