Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nová kniha na téma práva a internetu

redakce 01.07.2014

Sdružení CZ.NIC rozšiřuje svou knižní edici o slovensky psanou knihu právníka Martina Husovce, která chce být podrobnou příručkou k praktickým otázkám, jako například kdo a kdy odpovídá za to, když uživatelé porušují na internetu něčí práva.

PElektronická verze knihy je stejně jako všechny dosud vydané tituly volně ke stažení na https://knihy.nic.cz. Na této internetové adrese si mohou zájemci objednat také tištěnou verzi, kterou získají za 287 korun, v případě objednání přes IPv6 je její cena o 50 korun nižší.

edice-cznic-zodpovednost-na-internete-nahled

„Kniha má sloužit všem, kteří aktivně využívají Internet. Má pomoci najít odpověď na základní otázky, jaká práva a povinnosti má internetový uživatel, a naopak jaké povinnosti má vůči veřejnosti poskytovatel služeb. Je totiž jedno, zda zájemce provozuje internetové fórum, facebookovou stránku nebo začíná s vlastním start-upem. Otázka odpovědnosti je klíčová v porozumění tomu, jak se chovat, aby nedošlo k právním problémům. Tato kniha vznikla jako odpověď na potřeby české a slovenské praxe, které si s mnohými podobnými otázkami nevěděly a stále neví rady,“ dodává ke knize její autor Martin Husovec.

„Předkládaná publikace přináší velmi komplexní, ale přesto stále srozumitelný přehled o odpovědnosti jednotlivých subjektů na Internetu, ať již jde o vyhledávače, poskytovatele hostingových služeb nebo obsahu, a to velmi aktuálně z pohledu českých i slovenských zákonů. Česká a Slovenská republika si jsou nadále velmi blízko, řada uživatelů se může potýkat s totožnými problémy v obou zemích. Zajímavé rovněž může být porovnání způsobu, jak se s řešením stejné situace či problému vypořádali zákonodárci,“ píše v knižní předmluvě Zuzana Průchová, právnička sdružení CZ.NIC.

Edice CZ.NIC je jedním z řady osvětových projektů správce české národní domény. Cílem tohoto projektu je vydávat odborné, ale i popularizační publikace spojené s Internetem a jeho technologiemi. První publikací vydanou již v roce 2008 bylo druhé vydání populární knihy IPv6 od Pavla Satrapy (na stránkách Edice CZ.NIC najdou zájemci již její třetí vydání). Po ní následovaly publikace Pro Git Scotta Chacona, Ponořme se do Python(u) 3 od Marka Pilgrima, Báječný svět elektronického podpisu Jiřího Peterky, Tvorba open source softwaru od Karla Fogela, Internet jako objekt práva od Jána Matejky a Buď pánem svého prostoru od autorů Linda McCarthy a Denise Weldon-Siviy. Vedle tištěných verzí vychází v této edici současně i elektronická podoba knih. Více informací najdou zájemci na internetové adrese https://knihy.nic.cz.

O autorovi

Autorem knihy Zodpovednosť na internete podľa českého a slovenského práva je slovenský právník,vědec a popularizátor technologického práva Martin Husovec, který aktuálně působí jako výzkumný pracovník v mnichovském Institutu Maxe Plancka. Zde se věnuje tématům spojeným s technológiami, dušením vlastnictvím a soutěžním právem. Zároveň je také činný v rámci organizace European Information Society Institute (EISi), kde se zabývá především strategickým podáváním žalob v souvislosti s technologiemi. Martin Husovec je autorem desítek studií z oblasti internetového práva a práva duševního vlastnictví. Více informací o jeho publikační činnosti a dalších aktivitách najdou zájemci na internetových stránkách www.husovec.eu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud