Falešné vs. originální AirPods
Kvůli vysoké ceně sluchátek AirPods – obvykle mezi 5 a 7 tisíci korunami – lákají padělatele. Ti dokáží vyrobit kopie, které na první pohled vypadají totožně s originálem. Napodobují nejen samotná sluchátka, ale i jejich obaly a sériová čísla, což značně komplikuje rozlišení padělku od pravého produktu.
Známý novinář a youtuber Janek Rubeš během loňských Vánoc upozornil na sociální síti X na sériové číslo JGXLXQGWTG, které je společné pro některé falešné AirPods.
Klíč je v tom, že podvodníci využijí jedno skutečné sériové číslo pro celou šarži falešných sluchátek. Zákazník, který si taková sluchátka ověří na webu Applu, může zjistit, že sériové číslo je platné – ale jeho produkt záruku od Applu nemá, protože jde o fejk.
Jak ověřit pravost AirPods?
Jednou z efektivních metod, jak odlišit originál od kopie, je jednoduchý test se svítilnou. Rozsviťte svítilnu na svém telefonu a namiřte ji na víko ochranného pouzdra sluchátek. U originálních AirPodů byste měli vidět stíny v místech, kde se nachází komponenty uvnitř. U padělků se víko často kompletně prosvítí, protože uvnitř chybí potřebné součástky.
Tato metoda je zatím spolehlivá, ale vývojáři padělků neustále zdokonalují své kopie. Je tak pravděpodobné, že se do pár let objeví falešné AirPody i se stíny na víku.
Proto je nejlepší nakupovat AirPods přímo od autorizovaných prodejců, abyste se vyhnuli riziku podvodu. Ani před Vánoci se nenechte zvyklat podezřele nízkou cenou, natož pak nákupy z druhé ruky, které bývají zpravidla nejvíce rizikové.
Zdroj: AppleDsign