Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nové Atomy pro smartphony a tablet PC

redakce 06.05.2010

Intel představil novou platformu procesorů Atom Z6xx, určenou pro drobnější mobilní zařízení typu smartphonů a tabletů. Kombinace procesorů Atom Z6xx a řadiče MP20 by měla být až 50x úspornější, než byly první uvedené Atomy.

Platforma zahrnuje rodinu procesorů Intel Atom Z6xx (dříve Lincroft), Intel Platform Controller Hub MP20 (dříve Langwell) a specializovaný integrovaný obvod se smíšeným signálem (dříve Briertown).

Platforma byla přerozdělena tak, aby zahrnovala procesor Intel Atom Z6xx, který na jedné destičce kombinuje 45nm jádro s integrovanou 3D grafikou. Platforma rovněž zahrnuje ovladač Platform Controller Hub MP20, který zajišťuje podporu pro řadu funkcí na systémové rovině a pro I/O bloky.

Hlavní výhdou nových čipů je podstatně úspornější provoz – ve stavu nečinnosti je spotřeba energie nižší více než 50krát; při audio provozu bylo dosaženo více než 20násobné úspory a při prohlížení internetu nebo sledování videa dvounásobné až trojnásobné úspory energie v porovnání s nejstaršími Atomy. Díky tomu prý zařízení postavená na tomto čipu vydrží až 10 dní v pohotovostním režimu, až dva dny přehrávání audiozáznamů a 4 až 5 hodin prohlížení internetu a sledování videa. V kombinaci se 1,5–3krát vyšším výkonem, 2–4krát lepší grafikou, více než 4krát vyšším výkonem v JavaScriptu a podpoře dekódování full HD videa (1080p) a nahrávání ve formátu 720p HD tyto inovace obohatí segment kapesních počítačů a učiní z nich funkčně plnohodnotné alternativy PC.

Nová platforma podporuje široké spektrum frekvencí od 1,5 GHz pro špičkové inteligentní telefony a 1,9 GHz pro tablety a další kapesní zařízení. Čipy rovněž nabízejí poporu pro Wi-Fi, 3G/HSPA a WiMAX plus řadu dalších operačních systémů včetně systémů Android, Meego a Moblin.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme