Společný projekt organizací NASA, ESA a CSA přinesl skvělý výsledek v podobě vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST). Po více než dvaceti letech vývoje vědci tímto projektem překonávají všechny doposud existující dalekohledy.
Dalekohled, který byl vypuštěn 25. prosince 2021, urazil dlouhou cestu. Před koncem ledna 2022 dorazil do Lagrangeova bodu 2. To je místo ve vesmíru, kde může teleskop zůstat, aniž by spotřeboval mnoho energie. Gravitační síly se zde vzájemně vyrovnávají.
NASA nyní zveřejnila první snímky s vysokým rozlišením, které pořídila ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů. Můžete si je zdarma stáhnout jako tapetu a objevit nové galaxie i vesmír v podobě, jak vypadal před mnoha lety.
Nekonečný prostor: snímky JWST ve vysokém rozlišení
Porovnání snímků prstencové mlhoviny v různých spektrech infračerveného světla. | Zdroj: STScI
Vrcholem je ale takzvaný "Webb First Deep Field", který poskytuje pohled na vesmír, jak mohl vypadat při svém vzniku. Je to obrovké seskupení hvězd, které v poměru k velikosti noční oblohy nezabírá více než plochu jednoho zrnka písku.
Díky nejmodernější technologii byly kromě tohoto snímku vytvořeny další čtyři s extrémně vysokým rozlišením, které vás ohromí. Dají se zdarma stáhnout jako tapety do Windows. Zejména v přímém srovnání se snímky z Hubbleova teleskopu je patrný technologický pokrok posledních desetiletí.
Sledování Jamese Webb teleskopu v reálném čase
Pokud vás tato problematika zajímá, můžete polohu teleskopu sledovat v přímém přenosu. NASA k tomuto účelu nabízí praktickou webovou aplikaci, která je zdarma a běží přímo v internetovém prohlížeči.
Zdroj: NASA, Webbtelescope.org, Space Telescope Science Institute (STScI)