Extrémně nebezpečné jsou podvody na internetových bazarech, jako je Facebook Marketplace nebo Bazoš. O průběhu podvodu jsme nedávno informovali my v exkluzivním reportážním článku. Podobný zážitek formou screenshotů nyní zdokumentoval uživatel Twitteru s přezdívkou @NulaPacient.
Podvod na Bazoši
Podvod probíhá prakticky vždy stejně. Ozve se vám podvodný účet, že má zájem koupit zboží, které prodáváte. Pak ale zmíní, že nemá čas zboží vyzvednout, pošle proto kurýra. Pak už jen podotkne, že je ještě nutné dopravu uhradit (údajně vám to pak vrátí v hotovosti). Jakmile na jeho podvodnou stránku pošlete své platební údaje, je vymalováno.
@NulaPacient na Twitter píše, že se mu na WhatsApp ozval kontakt s profilovou fotkou a telefonním číslem. Podvodník tak buduje image, že je vše v pořádku a věrohodné. Částečně se snažil prevíta na WhatsAppu napálit falešným jménem “Tomáš Pech” a vulgárním e-mailem, podvodník ale nic neprokoukl. Šmejdi tak zřejmě využívají automatizovaný proces, případně AI boty.
Podvodný bankéř i námořník z Austrálie
Nejde však o jediný typ podvodů. Policie ČR informuje i o telefonických podvodech přes banku. Ženě ze Znojma takto podvodník po telefonu tvrdil, že si na jejím bankovním účtu někdo zřídil úvěr. Ji pak pověřil tím, aby si zažádala o úvěr doopravdy a peníze pak poslala formou bitcoinmatu na speciální adresu. Jedině tak prý dokáže peníze zachránit. Vše učinila a přišla tak o 326 tisíc korun z úvěru, který musí splácet.
Jiný případ, avšak podobný. 60letá žena ze Znojemska si prý rok dopisovala přes sociální sítě z “námořníkem z Austrálie”. Zamilovaná oběť byla nalákána na balíček, a aby jí došel, zaplatila dopravu. Podvodník se tak zmocnil jejího bankovního účtu, kde měla našetřeno 1,7 milionu korun.
Zdroj: Policie ČR, @NulaPacient / Twitter