Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Jak poznáte, že jste závislí na telefonu? Prozradí to na vás tři hlavní znaky

Jakub Fišer 17.06.2022

Společnost v druhé dekádě 21. století začala vnímat novou civilizační chorobu – závislost na technologiích, především na té nejosobnější, kterou máte – telefonu. Bohužel, týká se pravděpodobně i vás. Podle jakých hlavních znaků to poznat?

První je důležité si stanovit, jaký je rozdíl mezi skutečně diagnostikovatelnou závislostí na telefonu, a jen jeho nadužíváním. Experti se shodují na tom, že pokud váš mobil používáte během dne více než byste chtěli, podíváte se na něj těsně před spaním a pak hned po probuzení, nemusí jít nutně o závislost.

Ta s sebou totiž přináší vcelku nepříjemné vedlejší efekty. Pokud třeba nemáte telefon k dispozici (zapomněli jste si ho doma, rozbil se a vy nemáte nový atd.) a vzbuzuje to ve vás nepříjemný pocit, úzkost nebo dokonce agresi, můžete se vsadit, že jde o závislost. Tím nejčastějším příznakem závislosti ale je, že prostě nemůžete přestat.

Pocit nejistoty

Že máte s nadužíváním telefonu velký problém na vás může prozradit i to, pokud se cítíte nesví, když sedíte u počítače v pracovně či kdekoliv jinde, ale mobil jste si nechali na nočním stolku v ložnici. Tato separační úzkost může způsobit, že se špatně soustředíte na práci a neustále přemýšlíte nad tím, co můžete na mobilu dělat a kdo by vám mohl psát.

Stejná situace nastává ve chvíli, kdy potřebujete mít telefon u sebe například při jídle nebo při návštěvě toalety. A co třeba jiné činnosti? Kdy naposledy jste se zvládli dívat na dvouhodinový film bez jediného pomyšlení na černou placku v kapse? V kině je to snazší, doma před televizí to ale bývá opravdová výzva.

špatný spánek

Závislost na telefonu

Jak se projevuje závislost na telefonu? | Zdroj: Adrian Swancar / Unsplash

Závislost na smartphonu se může projevovat i špatným spaním. Jednak může jít o fyzický dopad závislosti, kdy prostě nemůžete usnout kvůli množství světla, které vám displeje denně posílají do očí. Jednak ale může být problém i psychický – v době, kdy máte spát, nemůžete přestat myslet na telefon.

Moderní medicína zná také fenomén fantomových vibrací. Možná to znáte: když máte telefon v kapse a něco děláte po bytě, nebo třeba jdete venku po ulici, občas máte pocit, jakoby vám telefon zavibroval na znamení příchozí notifikace. Nic takového se ale nestalo, vám se to jenom zdálo. I to bývá velmi často příznakem závislosti.

Omezujete osobní styk

Psaní zpráv, chatování či dopisování po e-mailu je v některých případech určitě přínosné, pohodlné a pro mnohé též příjemné. Určitě byste ale neměli “messengerovat” na úkor osobního kontaktu s vašimi blízkými nebo třeba kolegy z práce. Lidé, kteří pociťují problém se závislostí mnohem častěji volí chat před osobní schůzkou nebo dokonce i telefonátem. Koexistovat ve společnosti více lidí je pro takové osoby často velmi nepříjemné a stresující.

Jak to máte vy, vnímáte u sebe některé z popsaných znaků závislosti na mobilním telefonu?

Zdroj: Best Life, PsychGuides, Addiction Center


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme