Vivaldi je prohlížeč postavený na základech Chromia, rychlost a kompatibilita se všemi moderními webovými standardy naprosto odpovídá současným požadavkům. Přeci jen se ale od nejrozšířenějších browserů v něčem odlišuje: žádný z nich nenabízí tolik vestavěných možností personalizace. Cílem tvůrců je nabídnout uživatelům kompletní prohlížeč se všemi možnostmi, aniž by bylo potřeba dodatečně instalovat další rozšíření. Vivaldi ale zároveň chce být i snadno použitelný. Sečteno dohromady, nejde zrovna o jednoduchý úkol.
Stáhněte si prohlížeč Vivaldi
Vivaldi 3.2
Rychlý prohlížeč postavený na jádru Chromia a naprogramovaný zakladatelem Opery, Johnem von Tetzchnerem.
- Výhody
- podpora rozšíření pro Chrome
- mnoho funkcí pro personalizaci
- zabudované komfortní funkce
- Nevýhody
- není příliš rozšířený
Zlepšená funkce "obraz v obrazu"
Vivaldi ve verzi 3.2 zlepšuje funkci "picture-in-picture". | Zdroj: CHIP archiv
Update na verzi 3.2 obsahuje jednu zajímavou funkci pro videa. Režim "obraz v obrazu" už bylo možné používat dříve, nicméně Vivaldi přidává další funkce, které tuto možnost sledování videí v samostatném plovoucím okně dále vylepšují. Videa se mohou nejen spouštět nezávisle na aktuálně prohlížené webové stránce, je tedy možné je sledovat v popředí i při surfování na jiných stránkách. Novinkou je tlačítko ztlumení (mute), které jednoduše vypne videa z platforem, jako například YouTube, Netflix nebo Twitch. Pomocí seznamu titulů můžete procházet jednotlivé položky a zabudované jsou základní ovládací prvky přehrávání a pozastavení.
Jinak aktualizace na verzi 3.2 obsahuje několik bezpečnostních záplat a drobné opravy chyb, mezi které patří například manipulace s kartami, synchronizace a automatické vyplňování. Výrobce uvádí na svých stránkách rozsáhlý seznam změn.
Jaké má Vivaldi výhody
Žádný jiný prohlížeč nenabízí tolik zabudovaných možností osobního přizpůsobení, jako Vivaldi. | Zdroj: CHIP screenshot
Jednou ze silných stránek prohlížeče Vivaldi je rozmanitost designu a možnost jeho uživatelského přizpůsobení. Obecně prohlížeč ukazuje prostřednictvím nově přepracované nabídky, jak snadné je provádět konkrétní uživatelské úpravy. Chrome a Firefox mohou v tomto ohledu jen závidět.
Dobrých výsledků Vivaldi dosahuje i v benchmarkových testech, nakonec jeho rychlost nepřekvapila díky jeho základu, využívajícímu jádro Chromium. Ale i v oblasti paměťových nároků se drží docela zpátky. Při testu běhu na akumulátor u notebooku došlo k vyčerpání kapacity po 425 minutách, což je podobné, jako u Chrome a Opery. Ve Vivaldi lze použít rozšíření pro Chrome a možné jsou i další individuální úpravy prohlížeče.
Jaké má Vivaldi nevýhody
Co se týče ochrany a bezpečnosti dat, je stále co dohánět. | Zdroj: CHIP screenshot
Vivaldi je prohlížeč vytvořený s péčí, ale co se týče bezpečnosti a ochrany dat, je stále co dohánět. Nelze například vypnout přenos telemetrických dat, neexistuje ochrana proti sledování a o správci hesel také nelze hovořit. V tomto ohledu nabízí pouze základ.
Pro uživatele Vivaldi je dobré aktualizaci instalovat
Vivaldi 3.2 není velkou aktualizací, která by překypovala novými funkcemi. Jde o solidní update, který dokončuje některé nedodělávky a přináší aktualizace zabezpečení. Malé, ale příjemné vylepšení funkce picture-in-picture, uživatelé prohlížeče ocení.
mohlo by vás také zajímat: bezplatný photoshop v prohlížeči? díky šikovnému freewaru to jde