Nemalý seznam problémových bodů nové aktualizace Windows je opět důkazem toho, že s velkými updaty Windows na aktualizované verze je dobré počkat. Microsoft si s uvolněním aktualizace Windows 10 2004 dal docela na čas, tak dlouho na aktualizaci ještě nepracoval. Důvodem byly nové funkce, ale také chtěl získat více času na testování. To zní dobře, nicméně kdo by očekával, že v aktualizaci Windows 10 2004 nebudou žádné chyby, dočkal by se zklamání. Hned po oficiálním vydání updatu Microsoft na stránce podpory květnové aktualizace zveřejnil deset chyb, kvůli kterým nebude aktualizace automaticky poskytována dotčeným zařízením.
Známé problémy ve Windows 10 2004
Krátce po vydání aktualizace systému Windows 10 2004 se objevilo mnoho chyb.
Pokud si prohlédnete seznam problémů Windows 10 2004, které Microsoft zná a zveřejnil, najdete v něm některé nekompatibility s ovladači, ale také další chyby včetně modrých obrazovek a náhlých restartů.
Bluetooth: některé ovladače Realtek mají problémy s připojením k více než jednomu zařízení Bluetooth současně. Počítače s postiženými ovladači aktuálně květnovou aktualizaci nedostávají.
Ovladače audia: problémy mohou mít systémy se zvukovými ovladači Conexant ISST Audio nebo Conexant HDAudio (uci64a96.dll až uci64a231.dll) s nižší verzí než 7.231.3.0. I v těchto případech se automatická aktualizace na systém nedoručí. Totéž platí pro ovladače Conexant HDAudio ve verzích 8.65.47.53, 8.65.56.51 a 8.66.0.0 až 8.66.89.00 (chdrt64.sys nebo chdrt32.sys).
Externí monitory: problémy se objevují na systémech s integrovanou grafikou Intel, které používají externí monitory s variabilní obnovovací frekvencí (VRR). Podle informací Microsoftu nebude VRR fungovat ve většině her.
Blue screen: při vkládání nebo odebírání z dokovací stanice Thunderbolt mohou za určitých okolností Windows 10 spadnout do modré obrazovky. Postiženy jsou systémy s ochranou jádra DMA a vypnutou platformou Windows Hypervisor. Podobně mohou modrou obrazovku způsobit i ovladače grafických karet Nvidia s označením verze do 358.00.
Neočekávané restarty: nevyžádané restarty zařízení se mohou objevit u zařízeních s funkcemi Always on nebo Always Connected. Jako příklady Microsoft uvádí vlastní zařízení Surface Pro 7 a Surface Laptop 3.
Ovládání myší: v některých programech a hrách může nastat situace, kdy náhle přestane fungovat myš.
Problémy s instalací: květnová aktualizace nemusí zdárně proběhnout na systémech, kde programy nebo hry pracují s některými verzemi souborů aksfridge.sys nebo aksdf.sys.
Není dobré provádět rychlou ruční aktualizaci
První den po vydání květnové aktualizace Microsoft zveřejnil překvapivý seznam chyb. To opět dokazuje, že správnou strategií je vyčkat. Uživatelé, jejichž systémy jsou chybami aktualizace dotčeny, nebude aktualizace prostřednictvím systému Windows Update nabízena. Pokud se chyby mohou týkat i vašeho systému, není ani dobré provést aktualizaci ručně, například pomocí nástroje Media Creation Tool.
mohlo by vás také zajímat: tři nové nástroje windows, které doporučujeme vyzkoušet