Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nový operační systém Googlu: prodlouží život počítačům, které už nestačí na nová Windows

Jiří Palyza 18.07.2022

ChromeOS byl dříve dostupný pouze s nákupem nového hardwaru. To se ale změnilo. Nový systém ChromeOS Flex jeho výrobce Google zbavuje hardwarového uzamčení a chce jej nabídnout i pro starší počítače PC a Mac. Uživatelé by tak na něj mohli přejít v případě, kdy chtějí dosluhujícímu hardwaru prodloužit život.

Microsoft a Google volí v oblasti operačních systému pro počítače rozdílný přístup: zatímco Windows mají stále vyšší hardwarové požadavky, ChromeOS Flex je určen výhradně pro starší počítače PC a Mac. Díky tomu lze ChromeOS, který byl do této chvíle vždy dodáván pouze s vlastním hardwarem, používat i na stávajících systémech staršího data.

Pokud si chcete nový systém jen vyzkoušet, můžete tak učinit snadno prostřednictvím live režimu z USB flash disku. Principem CloudReady se Google zabývá už delší dobu a je to nakonec jeden z důvodů, proč před časem zakoupila společnost Neverware.

Příprava pro ChromeOS Flex

supportlist

Pro přípravu instalačního USB flash disku budete potřebovat alespoň 8 GB volné paměťové kapacity. Také se vyplatí podívat se na seznam kompatibilních zařízení. | Zdroj: Support Google/Certified Models List

V přípravě na instalaci systému ChromeOS Flex se vám hodí udělat několik kroků: nejprve je dobré se podívat na seznam podporovaných zařízení. Systém je nový a doposud bylo certifikováno přibližně 300 zařízení. Za jeho vyzkoušení to stojí ale i v případě, že u vašeho modelu počítače nevidíte zelenou ikonu.

Dále budete potřebovat:

– USB flash disk s kapacitou alespoň 8 GB, případně lze použít i SD paměťovou kartu,
– prohlížeč Chrome,
– rozšíření Nástroj na obnovení Chromebooku.

Vytvoření USB disku pro instalaci systému ChromeOS Flex

Postup pro vytváření instalačního média a další příprava na spuštění Chrome OS Flex je velmi podobná, jako v případě linuxových distribucí. Prvním krokem je spuštění instalovaného rozšíření prohlížeče Chrome s názvem "Nástroj na obnovení Chromebooku".

step-1

| Zdroj: Nástroj na obnovení Chromebooku

V druhém kroku se zobrazí okno pro identifikaci zařízení. Zde zadejte v poli "Vyberte výrobce" položku "Google Chrome OS Flex" a v poli "Vyberte službu" položku "Chrome OS Flex". 

step-2

| Zdroj: Nástroj na obnovení Chromebooku

Dalším krokem je výběr média pro spuštění ChromeOS Flex v live módu. Zde si můžete zvolit, zda použijete USB flash disk nebo SD kartu. Požadovaná volná kapacita je minimálně 8GB. Při vytváření spouštěcího média dojde k jeho formátování, je tedy dobré pamatovat na to, že všechna data budou ztracena a včas si je zálohovat. Vložený datový nosič by měl být rozpoznán automaticky.

step-3

| Zdroj: Nástroj na obnovení Chromebooku

Pak už stačí jen kliknou na tlačítko "Pokračovat" a v dalším okně na "Vytvořit". Pro načteni image je nutné internetové připojení. Nejprve se připraví datový nosič a poté se na něj nahraje systém Chrome OS Flex, což by mělo trvat jen pár minut.

step-4

| Nástroj na obnovení Chromebooku

Bezpečné vyzkoušení systému ChromeOS Flex

Po úspěšném vytvoření spouštěcího média můžete přistoupit k vyzkoušení systému. Pro první start bude nutné spustit počítač z USB. Raději prověřte, zda je ve vašem PC bootování z USB povoleno a případně si nastavte sekvence spouštění. 

V zobrazené nabídce si můžete zvolit mezi instalací operačního systému anebo jeho pouhém vyzkoušení. Ve zkušebním režimu zůstane nedotčen váš pevný disk a vy si můžete ChromeOS Flex osahat. Systém bude potřebovat přístup k internetu. V testovacím režimu si můžete vyzkoušet, zda funguje správné rozlišení obrazovky, klávesnice, Wi-Fi anebo správa spotřeby energie. U takto rané fáze systému (verze 0.2.1) nelze vyloučit určité problémy.

Delší používání starého hardwaru

Pokud už na starším hardwaru odmítá běžet systém Windows 11, je potřeba použít alternativy. Dají se vyzkoušet různé distribuce Linuxu a k možnostem se nyní přidává i Google se systémem ChromeOS Flex.

Cílovou skupinou ale nejsou ani tak soukromí uživatelé, ale spíš školy nebo firmy, které chtějí svůj hardware udržet při životě co nejdéle. Dalšími výhodami, které Google uvádí, jsou bezpečnost a rychlost. To chtějí všichni uživatelé. Bude zajímavé sledovat, jak bude systém ChromeOS přijat v praxi.

Zdroj: Neverware.comSupport.google.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme