Přejít k hlavnímu obsahu

Ochranný štít pro Windows: bezplatný nástroj zamkne váš počítač proti malwaru

Jiří Palyza 26.10.2020
info ikonka
Zdroj:

Běžné antivirové skenery se pomocí různých metod snaží vypátrat a blokovat škodlivý software v počítači. VoodooShield přistupuje k zabezpečení systému odlišně. Blokuje veškerý software, který není výslovně povolen.

Většina antivirových programů používá k detekci škodlivého kódu a jeho blokování různé přístupy. Tradičně se používají podpisy, heuristické analýzy, prověřování chování, aktualizace zabezpečení, kontroly v databázi virů a další metody. Problém je v tom, že každý den se přidá spousta nového malwaru a žádný antivirový program nefunguje vždy perfektně. Je proto dobré přemýšlet ještě o dodatečné ochraně.

Bezpečnostní software VoodooShield je další dodatečná ochrana, která podporuje Windows Defender a další antivirové skenery. Všechny programy, které jsou aktuálně ve vašem PC, lze spustit a umístit na white list. Pokud by se objevil nějaký online program, například spustíte prohlížeč, který by se snažil z nějaké stránky propašovat na váš počítač nějaký malware nebo podezřelé instalace, jsou nemilosrdně blokovány.

Stáhněte si: VoodooShield

voodooshield-logo

VoodooShield 6.04

CHIP hodnotí Dobrý

Program není klasický virový skener, před malwarem chrání blokováním spouštěných programů.

Stáhněte si

 

Výhody
poskytuje vyšší míru zabezpečení
chrání před hrozbami prostřednictvím USB
skenuje neznámý malware prostřednictvím VirusTotal
Nevýhody
bezplatná verze má omezené možnosti

VoodooShield: co bezplatný bezpečnostní nástroj zvládne

voodooshield1

Seznam povolených namísto blacklistu: VoodooShield dělá mnoho věcí jinak, než běžné antivirové programy. | Zdroj: VoodooShield

VoodooShield pracuje v podstatě ve dvou základních režimech, které lze vybrat při nastavování. Lze využít i režim AutoPilot, ve kterém nástroj provádí většinu rozhodnutí o tom, co lze a nelze provést, samostatně. Výhodou je, že nebudete muset řešit odpovědi na spoustu dotazů. Režim white listu je určen pro všechny uživatele, kteří chtějí mít problematiku spouštěných programů pod kontrolou. Je to místo, kde musíte rozhodovat o tom, co ve vašem systému může a nemůže běžet. Prostřednictvím malé ikony máte přehled, zda je pro daný program VoodooShield aktivní nebo naopak.

V režimu ON je váš systém chráněný a nové instalace jsou blokovány. Je možné spustit pouze software, který je uveden už ve dříve vytvořeném seznamu povolených.

V režimu OFF můžete do svého počítače instalovat nové programy. Nátroj poté vytvoří aktuální snímek počítače a přidá nově instalované programy do seznamu povolených.

Pokud nástroj zablokoval provádění kódu v režimu ON, oznámí vám to. Pak se můžete rozhodnout, zda běh programu povolíte, nebo chcete zablokovat. Vývojáři doporučují: pokud jste program spustili sami a VoodooShield spustil poplach, můžete to obvykle ignorovat. Pokud se zdá, že nástroj zablokoval nějaký program nečekaně, pravděpodobně může jít o virus nebo jiný malware. Nástroj však nedokáže detekovat škodlivý kód, který se už může v počítači nacházet. Chcete-li mít tuto možnost – a je to dobré – nainstalujte si nástroj paralelně s antivirovým programem.

Zajímavý bezpečnostní koncept

Ani ten nejlepší antivirový software nedokáže ve všech případech malware detekovat. Navíc každým dnem jeho množství přibývá. Pro takové situace je VoodooShield praktickým doplňkem a tvoří spolu s Windows Defenderem nebo jiným antivirovým programem další stupeň ochrany. Koncept zabezpečení je zcela odlišný od antivirových programů, protože zabráníte spouštění programů v prostředí Windows.

VoodooShield ale nerozpozná, pokud by váš systém už byl infikován viry. Aby se nedostal malware na white list hned od začátku, je dobré nástroj instalovat spolu s antivirovým programem a nechat počítač opětovně zkontrolovat na přítomnost viru při každé jeho instalaci.

Bezplatná verze je poněkud omezená ve funkcích. Za plnohodnotnou verzi Pro zaplatíte 30 USD ročně.

mohlo by vás také zajímat: obezřetně u podvržených e-mailů od microsoftu – zprávy mohou obsahovat viry


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme