Vláda USA sice dále prodloužila obchodní aktivity a jednání s čínskou skupinou Huawei, ale na kratší dobu, než tomu bylo doposud. Nový odklad platí pouze 45 dnů čili do 1. dubna 2020. Dříve to bylo opakovaně 90 dnů. Současné Ministerstvo spravedlnosti USA také zpřísnilo obvinění proti poskytovateli smartphonů a dodavateli síťových technologií mimo jiné i dalšími obviněními z průmyslové špionáže. Huawei to odmítá.
Na blacklist společností, jejichž obchodní vztahy s americkými partnery podléhají přísným kontrolám, Spojené státy umístily Huawei loni v květnu. Krátce nato však byly některé aktivity a související transakce povoleny na základě udělení zvláštní výjimky. Hlavním zájmem USA je zabránit aktivitám některých menších amerických mobilních operátorů v mimoměstských oblastech, kteří své sítě vybavili technologiemi od Huawei. Jak uvedlo Ministerstvo obchodu USA ve čtvrtek minulý týden, odklad účinnosti opatření poskytne dotčeným zákazníkům více času na přechod k výrobkům jiných výrobců.
Pro uživatele smartphonů Huawei tento krok mimo jiné znamená, že Google prozatím může aktualizovat své aplikace na telefonech pomocí operačního systému Android. Od loňského května Huawei nemůže na svých nových modelech nabízet služby Googlu. I přes embargo výrobci Huawei lze podporovat starší, ale i nová zařízení updaty Androidu. Je totiž možné využít jeho verzi open source.
Obvinění proti Huawei
Budoucnost služeb Google je i po několika měsících stále nejistá.
Čínská skupina Huawei je předním dodavatelem mobilních sítí a druhým největším poskytovatelem smartphonů na světě. Huawei musí v současné době čelit soudním jednáním ve Spojených státech, a to za údajné průmyslové špionáže a porušení sankcí.
Přečtěte si také: Top 10 nejlepších smartphonů
Důvodem čtvrtečního zpřísnění délky prodloužení možné spolupráce bylo obvinění USA proti Huawei za krádež obchodních tajemství a další špionáž jménem čínské vlády. Nepadla sice jména amerických společností, které mají být těmito aktivitami postiženy, ale podrobnosti naznačují, že jednou z nich je specialista na výrobu směrovačů a dalších síťových technologií, Cisco. V roce 2003 padlo ze strany Cisca obvinění vůči Huawei z kopírování softwaru a návodů. Spor byl urovnán dohodou. Huawei nyní znovu poukázal na skutečnost, že americké obvinění opět vytahuje stará nařčení.
Americké Ministerstvo spravedlnosti nyní obviňuje Huawei také z tajných dodávek, kterými porušuje sankce proti Severní Korei. Předchozí tvrzení, že Huawei porušil sankce proti Íránu, vedlo k zadržení CFO, Mengy Wanzhou, v Kanadě. USA žádají její vydání.