Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vynálezce dnešních mobilů předpovídá: jednou budeme mít zařízení implementována pod kůží

Jiří Palyza 02.03.2023

Je to už padesát let, kdy američan Martin Cooper uskutečnil první mobilní hovor. O tom, jak se budou mobily vyvíjet do budoucna, má duchovní otec mobilů zajímavé představy. Předpokládá, že opustí svůj dnešní tvar a stanou se součástí lidských těl.

Kapitoly článku

"Příští lidská generace bude mít telefon injektovaný pod kůží ucha," předpověděl Cooper na veletrhu MWC v Barceloně. Čtyřiadevadesátiletý vynálezce obdržel ku příležitosti jubilea prvního telefonátu cenu za celoživotní dílo. Pamětníci si jistě vzpomenou, že hovor byl uskutečněn zařízením Motorola DynaTAC 8000X.

Podle Coopera se miniaturní mobily nové generace, injektované pod lidskou kůži, nebudou muset nabíjet. Energie totiž spotřebují jen minimum a potřebné množství si odeberou z lidského těla.

Je to revoluční přístup, když vidíme, jak firmy v současnosti hledají co nejrychlejší nabíjecí technologie. Prvenství se v této oblasti ujal čínský Realme, který uvedl smartphone GT 3 s 240W nabíječkou. Akumulátor natankuje na 100 % kapacity za 10 minut. Jenže jak se asi nabíjení tak brutálním výkonem projeví na jeho životnosti?

Mobil se stal prodlouženou rukou člověka

phonesunderskin

Podle Coopera je dnes na světě více placených mobilních služeb než lidí. A dvě třetiny obyvatel naší planety mají vlastní mobilní telefon. | Zdroj: Jenny Ueberberg/Unsplash

Cooper se také zmínil, že si nikdy nepředstavoval, že se jednou telefony stanou fotoaparáty a encyklopediemi. Ohradil se ale proti provedení současných smartphonů a podotkl, že k hovoru nejsou optimální. Postěžoval si: "Kdykoliv telefonuji a nemám připojená sluchátka, musím vzít do ruky ploché zařízení, přiložit ke své zakřivené hlavě a držet ruku v nepohodlné poloze."

Podle názorů amerického inženýra trh s chytrými telefony v posledních letech stagnuje a firmy zápasí se snahou přinést do designu smartphonů inovativní přístupy.

Jeho vize telefonu v podobě implementovaného čipu pod kůží zdá se být reálná. Mnoho startupů, Neuralink Elona Muska nevyjímaje, už s implementací mikropočítačů v různých funkcích pod kůži experimentuje a hledá řešení pro funkční rozhraní mezi lidským mozkem a počítačem. Ideálně pro počítač ovládaný myšlenkou.

Cooper také připustil, že vážnými problémy v užívání digitálních technologií se stala ochrana soukromí a závislosti především v souvislosti se sociálními sítěmi. Je ale nezdolným optimistou a překypuje vírou v lidskost: "Vzhledem ke všem dosavadním technologickým pokrokům se i s tímto nešvarem lidstvo nějak vypořádá".

Zdroj: NeowinCNBC


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme