Přejít k hlavnímu obsahu

Živá mapa výskytu koronaviru: počet nakažených v ČR roste

Jiří Palyza 21.03.2020
info ikonka
Zdroj:

Korona se v Evropě i nadále šíří. Vláda zavedla přísná opatření k omezení viru, omezila pohyb lidí po celém Česku, zavřela hranice. Skupina vědců naprogramovala živou mapu počtů výskytů a umístila ji na internet. Pozor na její podvrhy, mohou obsahovat škodlivý kód.

Prostřednictvím živé mapy uživatelé mohou sledovat celosvětový stav šíření virové nákazy v reálném čase. Za tvorbou mapy je skupina vědců z Cetra pro vědu a inženýrství (CSSE), které působí při Univerzitě v Baltimore (Maryland, USA). Mapa poskytuje aktuální přehled šíření koronaviru v celosvětovém měřítku spolu se statistikou počtu aktuálních případů v jednotlivých zemích. Živý panel s přehledem situace pracuje s daty od Světové zdravotnické organizace (WHO) a data od agentur ve Spojených státech, Evropě a Číně. V přehledu lze vidět podezřelé a potvrzené případy infekcí, počet zotavených pacientů a úmrtí

K náhledu: živá mapa koronaviru

csse-logo

Živá mapa Coronaviru

CHIP hodnotí Velmi dobrá

Živá webová stránka, mapující celosvětovou situaci šíření viru Corona, zobrazuje nejnovější data a statistiky o stavu a šíření virové nákazy.

Podívejte se

Koronavirus: nejvíce postiženy jsou usa

coronaviruscard0

Přehledný dashboard živé mapy poskytuje aktuální stav výskytu koronaviru v celosvětovém pohledu.

Šíření viru má svůj původ v čínském městě Wuhan. Navzdory snahám čínské vlády o dodržení karantény se tato nákaza rychle rozšířila do dalších částí Asie, Austrálie, Evropy a Severní Ameriky. Infikovaní lidé vykazují příznaky podobné zápalu plic, trpí horečkami, kašlem a dušností.

více informací a statistik najdete také na webu MZČR

Výskyt koronaviru byl poprvé ohlášen Světovou zdravotnickou organizací 31. prosince minulého roku. Čínští vědci zjistili, že patogen je geneticky velmi podobný viru SARS, který se šířil téměř před 20 lety. Koronavirus se přenáší mezi lidmi a zvlášť ohroženi jsou starší lidé, kteří mají oslabenou imunitu anebo trpí ještě jinými zdravotními problémy.

Aktuální statistiky koronaviru

coronaviruscard1

Z grafu statistiky je jasně patrný vývoj počtu nakažených koronavirem.

Pokud se chcete dozvědět více o šíření a současných případech nemoci, webová aplikace Coronavirus.app poskytuje různé náhledy a statistiky výskytů. Ve statistikách jsou uvedení jak infikovaní a uzdravení pacienti, tak i oběti nemoci. Web také vypočítává aktuální úmrtnost a ukazuje vývoj případů v jednotlivých zemích.

Koronavirus: zobrazení statistik

coronavirus-app-logo

Webová aplikace Coronavirus.app

CHIP hodnotí Velmi dobrá

Přehledná aplikace v podobě mapy se statistikami umožňuje sledovat aktuální čísla případů, oběti, zotavené osoby a úmrtnost postižených koronavirem.

Podívejte se

V aktivitě na pomoc v boji proti šíření nákazy koronavirem se spojilo také několik českých technologických firem a IT nadšenců. Na webu covid19cz najdete spoustu informací o společné iniciativě včetně odkazů na datové zdroje, ze kterých lze čerpat aktuální informace. 

dataproticovid-logo

Data proti COVID

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Společná aktivita českých technologických firem a IT expertů v boji proti šíření nákazy koronavirem.

Prohlédněte si

Pozor na šíření škodlivého kódu

Kybernetické zločince nezastaví nic v pokusech zneužít jakoukoliv příležitost k podvedení uživatelů a infiltraci škodlivého kódu na jejich zařízení. Reason Cyber Security zveřejnil na svém blogu zprávu o aktuální hrozbě, která zneužívá především důvěru uživatelů, sledujících aktuální stav vývoje šíření koronaviru na živé mapě.

Malwarový útok cílí na uživatele, kteří sledují kartografické prezentace šíření COVID-19 na internetu a podvrhuje jim ke stažení a spuštění zmanipulovanou aplikaci, která na svém front-endu zobrazuje mapu načtenou z legitimního zdroje, ale na pozadí provede kompromitaci počítače.

Nová hrozba se starými malwarovými komponentami

Nejnovější hrozba, jejímž cílem bylo ukrást informace od obětí, byla skupinou MalwareHunterTeam identifikována minulý týden a nyní ji analyzoval i bezpečnostní expert v Reason Labs.

Jde o malware s označením AZORult, identifikovaný už v roce 2016. Shromažďuje informace uložené ve webových prohlížečích, zejména cookie, historii prohlížení, ID uživatelů, hesla a dokonce i kryptoměnové klíče. S těmito daty mohou útočníci krást čísla kreditních karet, přihlašovací údaje a celou řadu dalších citlivých informací.

Škodlivý malware se šíří pod názvem Corona-virus-Map.com.exe a vede ke spuštění celé řady škodlivých souborů. Ty provádí změny v registru, přepisování knihoven a další hluboké změny v systému. Proto pozor, pokud byste se s tímto souborem setkali ve formě přílohy spamové zprávy anebo vám byl nabízen ke stažení na některé z internetových stránek formou vnucování aktuálních informací o koronaviru, buďte obezřetní.

Více informací o škodlivosti útoku, aktivitách malwaru a metodách, které k infiltraci do zařízení oběti používají, se můžete dočíst na The Hacker News.

Mohlo by vás také zajímat: Avast nabízí platformu pro identifikaci hrozeb podvodných stránek a aplikací o koronaviru


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme