Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nový Firefox 92 je ke stažení: "turbo" grafika zrychluje vykreslování

Jiří Palyza 10.09.2021

Firefox 92 na první pohled nevypadá, že by překypoval novými nápady. Nicméně přichází s několika zajímavými změnami. Standardem pro stolní počítače a Android se stává akcelerace grafiky pomocí WebRenderu. Mozilla také testuje nový formát obrázků, zlepšuje zabezpečení a vylepšuje vzhled.

Firefox verze 92 je k dispozici k bezplatnému stažení pro operační platformy Windows, macOS a Linux. Mozilla tak udržuje čtyřtýdenní cyklus uvolňování updatů. Technologie WebRender, vyvíjená řadu let, je nyní standardem na všech platformách, kromě iOS. Mimo to jsou k dispozici další menší inovace a aktualizace zabezpečení. V nejbližších dnech by vás měl Firefox 92 automaticky upozornit prostřednictvím funkce aktualizace.

Aktivace grafického "turba" WebRender

ff92-1

Technologie WebRender je aktivována pro stolní počítače a mobilní systém Android. | Zdroj: Firefox 92

U některých funkcí potřebují vývojáři prohlížeče velkou výdrž. U grafické akcelerace WebRender to dali a Mozilla aktivuje tuto technologii od Firefoxu 92 na desktopech, a také ve verzi pro Android. Linuxové systémy s Waylandem pravděpodobně zůstanou výjimkou. Pokud máte ve svém počítači podporovanou grafickou kartu, vykreslování webových stránek probíhá s hardwarovou akcelerací. Stránky se proto načítají rychleji a procesoru se uleví.

Pokud to grafická karta nezvládá, existuje také softwarová emulace. Zda vám WebRender funguje, snadno zjistíte v části »about:support«. Pod položkou »Grafika« najdete bod »Kompozice«. Od verze Firefoxu 92 byste měli všude vidět »WebRender«. Kromě rychlejšího načítání stránek by tato technologie měla zajistit také stabilitu. Od Firefoxu verze 93 by už nemělo být možné WebRender deaktivovat.

Další novinky Firefoxu 92

ff92-2

Pokus pro AVIF: v našem testu musel být nový formát nejprve aktivován. | Zdroj: Firefox 92

Ve Firefoxu 92 je ještě několik dalších novinek:

Podpora AVIF: relativně nový grafický formát je považován za jiskru naděje, protože je založen na video kodeku AV1. V porovnání s JPG nebo WebP má poskytnout stejnou kvalitu obrazu, ale zabere podstatně méně úložného prostoru. Původní implementace byla už ve Firefoxu 77, ale Mozilla ji od té doby rozšířila. Mimochodem Netflix plánuje pomocí AVIF vytvořit přehled filmů a seriálů. Podpora formátu AVIF pravděpodobně ale není prozatím zcela povolena. Bylo nutné v »about:config« nastavit přepínač »image.avif.enabled« na »true«. Mozilla se pravděpodobně na poslední chvíli rozhodla, že funkci ještě neaktivuje pro všechny uživatele. V poznámkách k vydání se o tom nic bližšího nepíše.

HTTPS: v soukromém režimu používá Firefox od verze 91 nejprve protokol HTTPS, takže pokud je to možné, vždy se snaží navázat šifrované připojení k webovým stránkám. V případech, kdy protokol HTTPS není k dispozici, automaticky se vrátíte k HTTP. Tento režim by neměl být zaměňován s režimem "pouze HTTPS", který sleduje stejný cíl, ale HTTP povoluje pouze na vyžádání. Ve Firefoxu 92 používá Mozilla také záznamy o zdrojích HTTPS pro upgrady HTTPS, což je poměrně nová technika DNS, která má pomoci detekovat služby HTTPS.

Záložky: nabídka panelu nástrojů prošla malou vizuální aktualizací.

Chyby certifikátů: nový vzhled dostaly také chybové zprávy u certifikátů.

Mac: na Macu se nyní objevuje ve Firefoxu 92 nová položka nabídky »Sdílet«, která umožňuje sdílet obsah pomocí AirDropu, Mailu nebo jinými způsoby. Kromě toho jsou nyní na počítači Mac podporovány obrázky s profily ICC-v4.

Karty: otevřená poznámka na jedné z karet už nezpůsobuje snížení výkonu na ostatních otevřených kartách.

Výkon: jsou opraveny problémy s výkonem při používání čteček obrazovky a instalovaných klientů Thunderbird.

JavaScript: Mozilla provedla další vylepšení v oblasti správy paměti.

Video: v poznámkách k vydání je zmíněna rozšířená podpora barev.

Bezpečnost: Firefox 92 opět také uzavírá bezpečnostní díry. Tentokrát jde pouze o položky CVE, z nichž tři jsou klasifikovány jako vysoké, ostatní jako střední.

Mozilla se pustila do práce

WebRender byl vyvíjen mnoho let a nyní grafická akcelerace běží na všech platformách kromě iOS. Touto aktualizací Mozilla odfajfkovala jeden z úkolů, protože od Firefoxu 93 už nebude možné novou technologii vypnout.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme