Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nový MacBook Air je tady: procesor M3 je 2× výkonnější než Intel Core i7

Jakub Fišer 05.03.2024
Zdroj: Apple / MacBook Air M3 press kit

Apple včera odpoledne představil první hardwarovou novinku letošního roku – aktualizovaný MacBook Air s čipovou sadou Apple M3. Tento procesor se již od loňského podzimu nachází v řadě MacBook Pro. Kromě novější výbavy však nový Air nepřináší mnoho novinek.

Kapitoly článku

MacBook Air s M3

Jelikož se Apple letos nevěnoval novému designu, vypadá MacBook Air stejně jako vloni; zůstala tedy i konstrukce tenká 1,12 centimetru. Novinkou je zejména – a vlastně pouze – čipová sada M3 z řady Apple Silicon. Třetí generace procesorů společnosti Apple nabízí masivní výkon, však byla použita i u iMacu nebo MacBooku Pro.

V základní variantě M3 disponuje 8jádrovým CPU a 10jádrovým GPU. Srovnání s loňskou variantou M2 sice výrobce nenabízí, novinka je ale o 60 % výkonnější než MacBook Air s čipem M1 a až 13× výkonnější než poslední MacBook Air s procesorem značky Intel.

Ve srovnání s notebookem s procesorem Intel Core i7 dosahuje MacBook Air až 2× vyššího výkonu, až o 50 % vyšší rychlosti při prohlížení webu a až o 40 % delší výdrže baterie. Tu Apple uvádí na 18 hodin, tedy stále hodně jako u loňské generace.

Apple MacBook Air M3 v akci
Zdroj: Apple / MacBook Air M3 press kit

Další výbava

MacBook Air M3 je k mání ve dvou velikostech: s 13,6″ anebo 15,3″ obrazovkou. Ta je typu Liquid Retina s výřezem, svítivostí až 500 nitů a rozlišením 2,5K. Kromě toho novinka přichází s Full HD FaceTime kamerkou, Wi-Fi 6E a podporou až dvou externích displejů (předchozí model uměl pouze jeden monitor).

Co se týče klávesnice, tak se nezměnila. Stále platí, že je podsvícená, disponuje čtečkou otisků prstů Touch ID a na základně je také k dispozici velký trackpad, jenž v systému macOS podporuje i celou řadu praktických gest.

Mohlo by vás zajímat

Cena a dostupnost

Nový tenoučký laptop značky Apple se bude prodávat od 31 990 Kč v 13″ variantě, respektive od 37 990 Kč v 15″ provedení. S platným studentským průkazem dostanete slevu 3 tisíce korun. K dispozici bude v tmavě inkoustové, hvězdně bílé, stříbrné nebo vesmírně šedé variantě. Předprodej již odstartoval, na pulty obchodů se novinka podívá v pátek 8. března.

Zdroj: Apple


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud