Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Nový správce hesel Proton Pass je zdarma ke stažení a použití

Pavel Trousil 03.07.2023

Firma Proton AG oznámila dostupnost bezplatného správce hesel Proton Pass s otevřeným zdrojovým kódem, který je k dispozici jako rozšíření pro internetové prohlížeče nebo jako mobilní aplikace pro systémy Android a iOS. Postará se vám o hesla a poznámky.

Kapitoly článku

Proton již delší dobu nabízí různé produkty a služby zaměřené na ochranu soukromí. Jde například o známou end-to-end šifrovanou e-mailovou službu Proton Mail, nebo o službu Proton VPN a cloudového úložiště Proton Drive.

Nejnovějším přírůstkem do portfolia produktů této společnosti je pak Proton Pass, který uživatelům podle vývojářů poskytuje bezpečný, end-to-end šifrovaný trezor pro ukládání hesel a poznámek.

proton1-nahled

Proton Pass šifruje uložená hesla, ale i další údaje. | Zdroj: TZ Proton AG

"S potěšením oznamujeme celosvětové uvedení služby Proton Pass, která je nyní k dispozici jako rozšíření pro prohlížeče (Chrome, Firefox, Edge, Brave a dalších) a v pro zařízení iPhone/iPad a Android," uvádí se v oznámení o uvedení služby Proton Pass na trh.

V čem se Proton Pass liší

Kromě funkce generování hesel, která je u všech moderních správců hesel dnes standardem, umožňuje Proton Pass uživatelům také vytvořit "skrytý e-mailový alias". Tato náhodně vygenerovaná e-mailová adresa slouží jako zprostředkovatel mezi online službou a vaším skutečným e-mailovým účtem, čímž brání v identifikaci nebo sledování.

Tento systém předávání e-mailů byl poprvé zaveden v Proton Mailu v lednu 2022 a filtruje například marketingové sledovací zařízení. Tyto e-mailové aliasy také omezují následky úniků dat.

proton2-nahled

Proton Pass uživatelům vytvoří také e-mailový alias. Slouží jako zprostředkovatel mezi online službou a vaším skutečným e-mailovým účtem a zabrání identifikaci a sledování. | Zdroj: TZ Proton AG

Dalším prvkem, kterým se Proton Pass podle tvůrců liší od ostatních bezplatných správců hesel, je použití silného hashování hesel bcrypt a implementací Secure Remote Password (SRP) pro ověřování. Navíc na rozdíl od jiných správců, kteří šifrují pouze pole hesla, Proton Pass šifruje vše, včetně uživatelského jména, webových adres a všech dalších údajů, které uživatel do správce uloží.

Proton jako výhodu zdůrazňuje také to, že je pod švýcarskou jurisdikci "přátelskou k ochraně soukromí", což znamená, že švýcarské orgány činné v trestním řízení budou od společnosti vyžadovat přezkumy uživatelských údajů pouze v ověřených případech nezákonné činnosti.

Zdroj: Proton TZ

Má své limity

Bezplatná verze Proton Pass poskytuje uživatelům možnost uložit si neomezený počet hesel a šifrovaných poznámek, ale poskytuje pouze deset aliasů pro skrytí e-mailu a automatické vyplňování 2FA pouze pro 3 přihlášení. Pro neomezené 2FA a soukromé e-mailové adresy si uživatelé musí zaplatit verzi Proton Pass Plus, která stojí do konce července 2023 1 USD/měsíc (při ročním poplatku). Po tomto datu bude běžná cena 3,99 USD.

Správce hesel je prozatím k dispozici ke stažení jako aplikace pro Android a iOS a jako rozšíření pro webové prohlížeče Chrome, Firefox, Edge a Brave. Tým Protonu přislíbil také pozdější vydání desktopových verzí Proton Pass pro Windows a macOS. Zájemci o zdrojový kód aplikace Proton Pass si jej mohou prohlédnout v repozitáři projektu na GitHubu.

Zdroj: Proton TZ, Proton Pass


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme