Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nový Ubuntu 21.10 je hotový: jaké přináší novinky a jak ho používat pod Windows

Jiří Palyza 18.10.2021

Z hlediska nových funkcí se Ubuntu i Windows 10 řídí velmi podobnou koncepcí: oba systémy dostávají funkční aktualizace dvakrát ročně. Na rozdíl od Microsoftu ale Ubuntu striktně dodržuje svůj vlastní plán vydávání. Fanoušci Linuxu si už mohou stahovat verzi 21.10 s názvem "Impish Indri".

Ubuntu i tentokrát zůstalo věrné svému záměru s používáním kódových názvů: zbrusu nové Ubuntu 21.10 se jmenuje "Impish Indri", což lze volně přeložit jako rozpustilý Indri. Indri je druh lemura, který žije na Madagaskaru.

Ubuntu 21.10 v rychlém přehledu: jaké nové funkce obsahuje

ubuntu21-10-0

Nový desktop verze 21.10, odkazující na rošťáckého lemura. | Zdroj: Ubuntu 21.10

Gnome 40: Ubuntu 21.10 je dodáváno s předinstalovaným prostředím Gnome. Jeho číslo verze je 40 a není zcela aktuální; projekt Gnome má už připravenou verzi 41. Novinkou v prostředí Gnome 40 je možnost horizontálního přepínání mezi pracovními plochami (dříve vertikální), což jsou virtuální plochy v Ubuntu. Kromě toho byl přepracován spouštěč programů. Tým Ubuntu ale integroval i některé programy z Gnome 41, například kalendář nebo monitoring systému.

Vícedotyková gesta: rozšířené možnosti ovládání gesty zpřístupňují přepínání pracovních ploch, ale jsou k dispozici pouze pro Wayland.

Tmavý režim: výchozí je světlé téma, ale v nastavení můžete přepnout na tmavou plochu. K tomu je na některých ikonách potřeba provést kosmetické úpravy.

Ubuntu-Dock: jako obvykle je na levé straně obrazovky k dispozici také ovládací panel Ubuntu s prostředím Gnome 40. Koš, který se dříve nacházel na pracovní ploše, se nově objevuje právě tam. V panelu se zobrazují také připojené jednotky USB. Pro lepší přehlednost jsou mezi připnutými a spuštěnými programy oddělovače.

Rychlejší instalace: vývojáři Ubuntu chtějí urychlit instalaci softwarových balíčků pomocí komprese Zstd.

Jádro 5.13: nové Ubuntu samozřejmě přichází také s novým jádrem, aktuálně ve verzi 5.13. To přináší i podporu aktuálního hardwaru, například přenosných počítačů Surface od Microsoftu.

Softwarové updaty: nové Ubuntu 21.10 přichází s aktualizovaným softwarem, jako je Firefox 93, LibreOffice 7.2.1 a Thunderbird 91.1.2. Firefox byl převeden na snap balíčky, což vzbudilo kontroverzní reakce. Diskuze jsou především o zpomalení spouštění prohlížeče, chabé integraci do systému a vysokých nárocích na diskovou kapacitu.

Verze STR s devítiměsíční podporou

Každé dva roky Ubuntu uvádí na trh takzvanou verzi s dlouhodobou podporou (LTS – Long Term Support) a loni na jaře to byl případ Ubuntu 20.04. Uživatelé tak mají k dispozici paralelně k aktuálnímu downloadu i verzi LTS, pro kterou Ubuntu nabízí pětiletou podporu. Společnosti mohou za příplatek získat také mimořádně dlouhou podporu, která pak trvá 10 let.

Verze LTS je tak vhodná zejména pro uživatele, kteří kladou zvláštní důraz na stabilní systém. Jiné distribuce, které chtějí svým uživatelům poskytnout stabilní základ, také často používají verze LTS.

Stejně jako v případně předchozí verze Ubuntu 21.04 je aktuální verze 21.10 "pouhým" vydáním STR (Short Term Release), což znamená jen zkrácenou dobu podpory v délce trvání devět měsíců. Podpora tak skončí v červenci 2022. Není to ale zas tolik podstatné, protože Ubuntu by na jaře 2022 mělo být vydáno opět ve verzi LTS, a to s označením 22.04.

Live test nebo ve Virtual Boxu

ubuntu21-10-1

Ubuntu 21.10 si lze snadno vyzkoušet ve virtuálním prostředí. | Zdroj: Ubuntu 21.10

V mnoha ohledech by si mohla z Ubuntu vzít příklad Windows. Zvlášť příjemný je testovací režim. Uživatelům pouze stačí pouze načíst image systému a zapsat jej spustitelně na USB flash disk, což jde ve Windows velmi snadno například pomocí programu Rufus. Pak si můžete Ubuntu vyzkoušet v živém režimu na svém hardwaru, aniž byste tím narušili svůj systém.

Ubuntu si také můžete instalovat do virtuálního počítače a nezávazně si jej vyzkoušet. Ve Windows to jde snadno pomocí VirtualBoxu. Má to ale své limity, které jsou závislé na hardwarovém výkonu vašeho počítače.

Nenápadná aktualizace

Na rozdíl od Microsoftu vylepšuje Ubuntu svůj systém po malých krocích: nové Ubuntu 21.10 nepřichází s velkolepými novými funkcemi, ale se skromnou sbírkou úprav. Vývojáři se zjevně zaměřují na opravy chyb a vylepšení. Rádi se také obešli bez nejnovější verze Gnome, což by mohlo pomoci celkovému výkonu systému.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme