Přejít k hlavnímu obsahu

Oblíbené exotické domény

redakce 14.03.2010

V tomto článku si povíme něco o doménách, které, ačkoli přísluší různým exotickým zemím, jsou pro mnohé uživatele a společnosti atraktivní. Důvodem je nejčastěji to, že národní koncovka příslušného státu představuje současně atraktivní zkratku, kterou lze využít pro zajímavé označení webového sídla.

.AC – Ostrov Ascension

Domény nejvyšší úrovně končící na .ac odpovídají národní koncovce ostrova Ascension, který se nachází v jižním Atlantiku. Výhodou je, že správce registru otevřel registraci domén druhé úrovně komukoliv bez omezení země původu. Pro domény třetí úrovně platí omezení pro žadatele, kteří musí mít bydliště/sídlo na území ostrova Ascension (např. firma.com.ac). Využití těchto domén je možné např. pro akademické instituce, neboť zkratky „ac“ se často užívá pro oddělení doménového prostoru využívaného akademickými institucemi (v rámci subdomény .ac.TLD). Registrace je možná prostřednictvím některého z mnoha partnerských registrátorů.

.TV – Ostrovy Tuvalu

.tv je národní koncovkou souostroví Tuvalu, nacházejícího se v Tichém oceánu nedaleko Nového Zélandu. Koncovka je pro svou atraktivnost a otevřenou registraci užívána pro televizní stanice a weby s multimediálním obsahem. Správu registru domény .tv zajišťuje společnost Verisign, Inc., která koupila původního správce registru, tj. společnost .tv Corporation v lednu 2002. Pro registraci je možné využít některého z mnoha registrátorů. Největším je společnost Demand Media, Inc., vlastnící velkoobchodního registrátora Enom, která mj. nabízí i tzv. prémiové .tv domény. Jde o atraktivní jména vyhrazená správcem registru, které jsou výrazně dražší (v řádu tisíců až desetitisíců dolarů) oproti ostatním .tv doménám.

.ST – Svatý Tomáš a Princův ostrov

Registrace domén s koncovkou .st je otevřena komukoliv bez omezení, přičemž správce registru  doporučuje jejich využití pro názvy ulic a telefonní čísla. Uživatelé ale doménu .st propagují i na základě její podobnosti se zkratkou anglického slova „site“ (sídlo). Jde o národní koncovku 2 ostrovů, které se nacházejí v Guinejském zálivu poblíž Afriky. Správce .st domén ST Registry/Bahnhof Internet nabízí volnou registraci domén druhé úrovně, restrikce pro sídlo existují pouze pro subdoménové varianty gov.st, org.st, edu.st, net.st, saotome.st, principe.st, consulado.st, embaixada.st, com.st, store.st, mil.st a co.st. Správce registru nabízí veřejně seznam exspirujících domén a umožňuje jejich předregistraci. Zajímavá je i služba spočívající v geografickém zobrazení domén v rámci Google maps na úvodní stránce správce registru – http://www.nic.st.

.CC – Kokosové ostrovy

Koncovka .cc představuje národní doménu Kokosových ostrovů, které jsou teritoriem Austrálie v Indickém oceánu. Správu domény nejvyšší úrovně .cc nyní vykonává společnost Verisign, Inc, která do svého konsorcia integrovala  původního správce registru -  společnost eNIC v květnu 2001. Koncovka .cc je hojně registrována jako alternativa ke generickým doménám s koncovkou .com, neboť .cc lze chápat jako zkratku pro komerční stránky – „commerce“ – registrace je otevřena komukoli bez omezení a je možné pro ni využít mnoho registrátorů po celém světě.

.DJ – Džibutsko

Domény v rámci TLD .dj jsou využívány velmi často pro hudebně zaměřená webová sídla, neboť koncovka připomíná zkratku slov „disc jockey“. Formálně se ovšem jedná o národní doménu Džibutska, které se nachází v severo-východní části Afriky. Každá žádost o .dj doménu musí být nejprve schválena správcem registru, neboť dle pravidel jsou zakázány hrubé, rouhavé a eroticky zaměřené výrazy.

.AS – Americká Samoa

.as je národní koncovka nezačleněného území Americká Samoa pod jurisdikcí USA, nacházejícího se v jižní části Tichého oceánu. Znaky „as“ současně připomínají i zkratku akciové společnosti jako jedné z právních forem společností na území České republiky. Nevýhodou je ovšem relativně vyšší cena. Správcem .as domén je organizace ASNIC (American Samoa Network Information Center).

.WS – Západní Samoa

.ws je národní koncovkou ostrovního státu v jižní části Tichého oceánu. Jde ale současně o zajímavou alternativu k jiným běžným TLD typu .com, .net. Koncovku .ws je totiž možné chápat jako zkratku pro webové sídlo „website“. Správcem registru .ws domén je organizace SamoaNIC. Pro registrace neexistuje žádné omezení.

TLD Počet stránek v Google
(6/2007)
Počet stránek v Google
(3/2010)
AC 707 000 3 030 000
AS 885 000 3 110 000
CC 10 200 000 583 000 000
DJ 302 000 4 830 000
ST 1 630 000 12 600 000
TV
18 300 000 585 000 000
WS
5 160 000 18 900 000

Kromě výše uvedených doménových koncovek existuje mnoho dalších, které si registrují žadatelé pro jejich podobnost s různými oborovými zkratkami anebo dokonce jako elegantní vyjádření slovních spojení. Příkladem první skupiny jsou .it domény zajímavé pro IT firmy, domény .am, .fm pro rádia, .cd pro hudební vydavatele, do té druhé lze počítat domény jako např. bud.in, znam.se, zlo.st. Výše uvedené příklady ukazují, že domény jsou využívány jako marketingový nástroj i s důrazem na význam koncovky a stírá se tak původně definované administrativní rozdělení dané organizací ICANN. Proti tomuto trendu jde vznik nových generických koncovek, které mají oborový význam a pro jejich registraci je již třeba splnit speciální podmínky (příkladem jsou např. domény .PRO, .JOBS, .MOBI).


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud