Umělá inteligence se nevyhne ani ikonickému přehrávači videí
Již léta patří VLC k nejoblíbenějším bezplatným nástrojům a nyní si ke svým milníkům připsal další číslo: šest miliard downloadů je bezpochyby úctyhodné číslo a který jiný nástroj se takovou uživatelskou oblibou může pochlubit? VLC je k dispozici pro všechny hlavní platformy, kromě Windows jsou to Linux, macOS, ale také mobilní systémy Android a iOS.
Aplikace si poradí s různými formáty videí a uživatelé ji oceňují především pro svou schopnost podporovat téměř všechny kodeky. V drtivé většině případů tedy stačí aplikaci pouze instalovat a ihned můžete začít přehrávat svá videa.
Jean-Baptiste Kempf, prezident společnosti Videolan, do jejíhož portfolia VLC spadá, v rámci své prezentace na veletrhu CES sdělil, že rozhodně neusíná na vavřínech. V blízké budoucnosti uživatelé mohou očekávat několik zajímavých inovací.
Zdroj: X / @videolanVLC automatic subtitles generation and translation based on local and open source AI models running on your machine working offline, and supporting numerous languages!
— VideoLAN (@videolan) January 8, 2025
Demo can be found on our #CES2025 booth in Eureka Park. pic.twitter.com/UVmgT6K4ds
Co dalšího VLC už brzy dokáže?
Asi vás nepřekvapí, že ani přehrávači VLC se nevyhne umělá inteligence. Mimochodem z toho, co bylo na letošním CES k vidění a slyšení, jde skutečně o masívní trend. Vystavované produkty a oznámení mnoha firem nenechalo nikoho na pochybách, že umělá inteligence se stane jedním z hlavních témat letošního roku.
Vývojáři momentálně intenzivně pracují na VLC 4.0 a samozřejmě při tom počítají s využitím umělé inteligence. Open-sourcové modely by měly být využity především pro automatické generování titulků a překlady.
Jaká bude konkrétní realizace a jaké technické požadavky to s sebou přinese? To bychom se měli snad v brzké době dozvědět v plánovaném příspěvku na blogu Videolanu.
Už dříve prosákly informace o portování VLC do náhlavní soupravy Apple Vision Pro, nicméně od té doby je ticho. Interně by měla verze VLC na headsetu Apple už běžet, zatím ale nebyla uvolněna veřejnosti kvůli doposud malé cílové skupině.
Vývoj nejnovější velké aktualizace VLC 4.0 je složitější, než se očekávalo. Videolan zatím neupřesnil, kdy bude konečně uvolněna a zda už bude její součástí lokálně běžící AI.
Tým Videolanu souběžně také pracuje na webové verzi (formát WebAssembly), která umožní přehrávač spouštět přímo z internetu a zbaví tak uživatele nutnosti stahovat a instalovat aplikaci lokálně.
Zdroj: X / @videolan