Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Obrat 220 miliard: Čína náhle omezuje podnikání v oblasti výuky

Jiří Palyza 10.08.2021
info ikonka
Zdroj:

V Číně se už dlouho dařilo podnikání v oblasti e-learningu a soukromého doučování. Nyní ale vláda schválila nový zákon, které tomuto odvětví nadále zakazuje vytvářet zisk. V důsledku toho se výrazně propadají akcie dotčených společností.

Soukromé doučování bylo v Číně, kde je mnoho rodin dbajících na vzdělání i kariéru svých dětí, po dlouhou dobu dobrým zdrojem výdělku. Ekonomická poradenská společnost LEK Consulting odhaduje obrat soukromých vzdělávacích institucí v roce 2018 na ekvivalent přibližně 220 miliard eur. Soukromé učitele a kurzy rodiny objednávaly od mateřské školky až po univerzitu, aby tím zajistily očekávaný ekonomický pokrok vlastních potomků.

Nyní se ale zdá, že vlna úspěchu náhle skončila. Poté, co vláda vydala na konci července nová nařízení, ceny akcií zúčastněných společností prudce klesly. Podle nich bude doučování a podobné doplňkové vzdělávací služby povoleno poskytovat pouze v rámci neziskových nabídek. To by znamenalo konec obchodního modelu soukromého dodatečného vzdělávání.

Čína: vysoké ceny a příliš vysoká pracovní zátěž

chinadigital

Výukové aplikace jsou v Číně velmi populární, ale jejich poskytovatelé už nesmějí vytvářet zisk. | Zdroj: Michael Salinger/Pixabay

Úředníci oznámili, že nové soukromé doplňkové nabídky ke státnímu školskému systému nebudou prozatím povoleny. Stávající školy mohou pokračovat v činnosti, ale musí změnit svůj charakter a zaregistrovat se jako neziskové instituce.

To ale není vše: zakázáno má být také doučování o víkendech a prázdninách. Důvodem je, že mnoho dětí, ale i jejich rodičů a učitelů, by jinak bylo vystaveno příliš velkému tlaku.

V Číně se totiž opakovaně objevovala kritika nejen vysokých cen privátních škol, ale také nadměrné zátěže žáků. Vysokými dodatečnými náklady totiž mnoho rodin zdůvodňuje své rozhodnutí omezit se ve své podpoře na jedno, maximálně dvě děti.

Čína přijala nový zákon: akcie se propadají

Pro podnikání dotčených společností je toto nařízení tvrdou ranou. Důsledky nových oznámení se okamžitě projevily na akciovém trhu. Akcie společnosti New Oriental Education & Technology Group se v Hongkongu propadly o dalších 47 % poté, co se už pár dní předtím propadly o 41 % v očekávání vládních opatření na základě zpráv v sociálních médiích.

V USA se akcie společnosti propadly až o 54 %. Společnost New Oriental Education ve svém prohlášení uznala, že nová opatření budou mít "negativní ekonomické důsledky".

Ostatní společnosti, působící v soukromém vzdělávacím sektoru, na tom byly o něco lépe. Akcie Koolearn Technology Holding ztratily 33 procent své hodnoty, akcie China Maple Leaf Educational Systems dokonce jen deset procent.

Čína: prostor pro technologické společnosti se zmenšuje

V průběhu posledního červencového víkendu celou věc komentovala i analytická společnost J.P Morgan Chase & Co. Podle ní jsou akcie dotčených společností v současné době prakticky neprodejné. Několik zakladatelů či šéfů firem, kteří byli dosud hýčkáni úspěchem, přišlo o status miliardářů. Odborníci také očekávají zrušení ohlášených IPO.

Celkově nová nařízení přicházejí v době, kdy se pro čínské technologické společnosti obecně zmenšuje prostor. Příkladem je postup úřadů proti internetové skupině Alibaba za zneužívání tržní pozice, nebo proti poskytovateli jízdních služeb Didi za porušování ochrany údajů. Čínský kontrolní úřad, který dohlíží na podnikání firem a jejich působení v rámci trhu, také obvinil internetovou skupinu Tencent z porušení pravidel hospodářské soutěže; společnost nyní musí předat výhradní autorská práva na hudbu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme