Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Odnaučte se kouřit s pomocí aplikace

redakce 08.05.2015

Náklady na léčení nemocí spojených s kouřením v Evropské unii každoročně spolykají více než 540 milionů eur. Řada kuřáků chce přitom se svým zlozvykem skončit, jenže většině z nich se to nepodaří. 

Skoncovat s tabákem se totiž pokouší sami, bez odborné pomoci. Odborná pomoc ale nemusí spočívat jen v návštěvě specializovaného centra nebo lékařské ordinace. Pomoci může i zajímavá aplikace v telefonu nebo tabletu.

Právě taková je zdarma k dispozici v rámci evropského projektu „Ex-kuřáci jsou nezastavitelní“. Díky ní můžete mít neustále při sobě kouče, v tomto případě iCoache, který vám radí, pomáhá a motivuje vás k tomu, abyste se cigaret zbavili a už se k nim nikdy nevrátili. Aplikace iCoach funguje kromě mnoha dalších i v českém jazyce a je ke stažení zdarma. Kouřit dosud přestalo více než 30 % lidí, kteří iCoach používali.

img-1696-nahled

Uživatele snažícího se přestat kouřit provází pěti fázemi odvykání, během nichž mu pravidelně posílá rady, nabízí mu motivační kvízy a informuje ho o tom, jak se mu v boji s kouřením daří. A nenápadně ho vede k tomu, aby se ve svém předsevzetí posunul o krok dál do další fáze. Uživatel si může svůj pokrok zaznamenávat do deníku. Na konci každého měsíce iCoach sestaví konzultační zprávu, která obsahuje přehled pokroku uživatele, dokud se nedostane do závěrečné fáze.

V aplikaci také nechybí například kalkulačka úspor, kde uživatel vidí, kolik peněz ušetřil za dobu, kdy si nezapálil. V bohatě zásobené knihovně pak může hledat odpovědi na otázky, které s odvykáním souvisí. Dozví se tak, jak se pravděpodobně bude vyvíjet jeho hmotnost, jak je to s odvykáním během těhotenství nebo jak se bude měnit jeho zdravotní stav s tím, čím méně bude kouřit. 

img-1700-nahled

Sympatické je i tlačítko „Panika“. Pokud totiž kuřák dostane těžko zvladatelnou chuť na cigaretu, je tu právě toto tlačítko poslední záchrany. Stačí na něj kliknout a ihned obdržíte zvláštní tip, který pomůže danou situaci překonat. A pokud by to nepomáhalo, nabídne se i telefonní číslo na linku pro odvykání kouření, kde je vždy připraven živý odborník ochotný pomoci. Kdo to ale myslí s odvykáním alespoň trochu vážně a bude aplikaci iCoach využívat, tuhle funkci s největší pravděpodobností nevyužije. 

Pro zbavení se závislosti na tabáku je nyní ideální období. Poslední květnový den je již tradičně Světovou zdravotnickou organizací vyhlašován jako Světový den bez tabáku. Kampaň upozorňuje na rizika spojená s kouřením a u jeho příležitosti se koná řada osvětových akcí s protikuřáckou tematikou. Užívání tabáku patří mezi nejčastější příčiny předčasných úmrtí nejen v Evropě. Kampaň Světový den bez tabáku vyhlášená v roce 1987, upozorňuje na zdravotní rizika spojená s kouřením a má za cíl prosazovat efektivní politiku vedoucí k omezení kouření v celé populaci. 

Bezplatná aplikace iCoach v českém jazyce je dostupná pro telefony a tablety s operačními systémy iOS a Android.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme