Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Okno jako síťový prvek

redakce 07.04.2013

Firma Ericsson umožnila nahlédnout do výzkumného projektu nazvaného Window of Opportunity, ve kterém testovala, co se stane, když se k mobilní síti připojí obyčejná skleněná okna, plnící funkci síťových přípojek.

 

 

Inovativní koncept má název „Window of opportunity“ a podle Ericsson zde nehovoříme o vzdálené budoucnosti. Projekt využívá běžná okna, která nás obklopují, připojená k síti průhlednými anténami, což skýtá nesčetné možnosti jednotlivcům, firmám i celé společnosti. „Chytré“ okno připojené k síti dokáže víc, než jen spustit alarm při rozbití – umožňuje podrobnou lokalizaci polohy, která může být v mimořádných situacích klíčová. Lze jej rovněž využít ke komunikaci, zobrazení obsahu, kontrole prostupu světla a jako chytrou tabuli, která zaznamená, co na ni napíšete, a odešle poznámky e-mailem.

 

 

Okna připojená k síti mohou být prospěšná i společnosti – lze je ztmavovat a mohou tak šetřit energii snížením nároků na klimatizaci. Při provedení s průhlednými fotovoltaickými články lze okna využít i k výrobě elektřiny – mohou tak vyrábět energii pro vlastní provoz a přebytky dodávat do chytré rozvodné sítě.

 

 

Jaké výhody přináší projekt mobilním operátorům?

  • Šířka pásma: Jedná se o omezený přírodní zdroj, který je nutné využívat co nejhospodárněji. Jedním ze způsobů hospodárného využití šířky pásma je vytváření menších buněk, k čemuž chytrá okna napomáhají.
  • Základnové stanice: V současnosti se řeší, jakým způsobem budovat základnové stanice, aby se staly přirozenou součástí městského prostředí. Okna připojená k síti by nerušivě rozšířila tento všudypřítomný stavební prvek a umožnila mobilním operátorům zajistit zvenčí pokrytí uvnitř budov. Zjednodušila by se tím údržba infrastruktury vnitřního pokrytí.
  • Kvalitní připojení pro uživatele: Hospodárné využití šířky pásma ve stále hustějším nasazení mobilní síťové infrastruktury má obecně za účel zajistit uživatelům vysokorychlostní připojení s nízkou latencí.

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme