Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ošklivá mobilní historie: 5 nejpodivnějších telefonů Nokia, na které jste už možná zapomněli

Jakub Fišer 03.08.2023

Nokia platila celá 90. léta a i notnou část 21. století za krále mobilních telefonů. Až po roce 2007 byla nahrazena Applem a všemožnou androidovou konkurencí. Odkaz Nokie však přetrvává. A hlavně pak vzpomínky na její nejpodivnější a nejošklivější mobilní telefony.

Kapitoly článku

Nokia N-Gage

Co by to bylo za výčet, abychom nezmínili unikátní N-Gage. Mobilní telefon dorazil v roce 2003 a kromě toho, že uměl telefonovat a SMSkovat, se snažil přiživit na trendu handheldů, tedy kapesních konzolí. Dva roky před N-Gagem totiž zažil premiéru Game Boy Advanced, rok po něm pak Nintendo DS.

Obzvlášť bizarní byl způsob, jakým se s N-Gagem telefonovalo. Museli jste totiž telefon přiložit hranou k uchu. V každém případě trend herních telefonů žil i poté. Pamětníci vzpomenou na již androidovou Xperii Play od Sony s výsuvnými herními tlačítky.

Nokia 6800

A u výsuvných věcí ještě zůstaneme. Nokia s „jágrovským“ označením 6800 totiž nabízela vcelku unikátní konstrukci. Na první pohled mobil vypadal jako běžný telefon té doby, pár pohyby se z něj však stala velká hardwarová klávesnice s displejem v centru. Obludné to bylo i na tehdejší dobu, natož dnes, tento kousek nikdy moc velký úspěch nezaznamenal.

Nokia 7600 a 7700

Ve stejném roce jako N-Gage se objevil ještě jeden hybrid mezi telefonem a obludou z jiné dimenze. Model se jmenoval Nokia 7600 a svým nevšedním tvarem připomínal lecco: lístek, podtácek, kapesní zrcátko, anebo tabatěrku. V každém případě se telefon ovládal dost špatně a zvláštně se držel, když jste s ním telefonovali.

Nokia tento form factor přezdívala bonbon (Candybar) a o rok později uvažovala o tom, že na trh přinese chytřejší variantu jménem 7700, která by běžela na Symbian OS a nabízela by obdobně bizarní tvar. Nakonec však k uvedení tohoto kousku nedošlo.

Nokia N90

A na závěr nemůžeme opomenout řadu N, vlastně první chytré telefony od Nokie. Model N90 patřil konstrukčně k véčkovým telefonům. Jeho zpracování však neumožňovalo úplné otevření či zavření, spíše se displejová část mohla přetočit o 90° a fungovat jako videokamera. Mobil se dokonce i držel jako klasická domácí kamera.

Mobil byl uveden v roce 2005, ještě v témže roce však dorazil na trh mobil Nokia N92, nástupce s pevnější konstrukcí a rozšířenými funkcemi, na kterou točil reklamu tehdy extrémně oblíbený Tom Cruise.

Zdroj: Wikipedia, mPhone


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme