Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Otřes mozku bude rychle diagnostikovat osobní nositelné zařízení od americké armády

Jiří Palyza 28.05.2021

Zranění hlavy, poškození nebo dočasné omezení funkce mozku jsou velmi častými zraněními u dospělých i dětí při různých aktivitách. Jen v USA zasáhne otřes mozku v různé formě ročně více než deset milionů lidí.

Včasná identifikace povahy zranění dokáže rychle nastavit potřebnou péči a eliminovat pozdější vážnější dopady na fyzické a duševní zdraví. Místem častého vzniku otřesu mozku jsou samozřejmě vojenská bojiště a cvičiště. Proto se na včasnou identifikaci otřesu mozku (komoce) pomocí nositelného zařízení zaměřili výzkumníci americké armády. Americké armádní velení pro výzkum a vývoj (USAMRDC - https://mrdc.amedd.army.mil/) přidělilo grant dva miliony USD na vývoj neuro-diagnostického nástroje pro sledování očních pohybů a určený k identifikaci otřesu mozku newyorské společnosti Oculogica.

Firma, která se vývojem diagnostiky otřesu mozku dlouhodobě zabývá, bude vedle armádních odborníků spolupracovat i s civilními odborníky na dětské lékařství a na senzorové technologie. Cílem je vytvoření zdravotní platformy s využitím technologie AdHawk Microsystems (Adhawkmicrosystems.com) pro sledování a vyhodnocování očních reakcí bezkamerovými senzory.

Identifikace otřesu mozku pomocí nositelného zařízení

wearableusarmy1

Nositelná chytrá zařízení by do budoucna mohla poskytovat také identifikaci neurologických poruch. | Zdroj: Bret Kavanaugh/Unsplash

Projekt, který lze zařadit do oblasti vývoje a použití nástrojů Telehealth a mHealth, se zaměřuje na rychlejší a přesnější identifikaci otřesů mozku a léčbu osob, které jej utrpěli. Výsledné řešení může nalézt uplatnění nejen v armádě, ale i ve školách, v profesionálním a amatérském sportu, v dopravě, průmyslu a rovněž v primární zdravotní péči.

Prostřednictvím dalších platforem mHealth pro chytré telefony či tablety, nositelná zařízení nebo dokonce telemedicínské roboty, mají tyto platformy za cíl společně diagnostikovat vzniklé neurologické poruchy a rychle je řešit s pomocí dalších specialistů na potřebnou léčbu.

Na oblast telemedicíny se americké ministerstvo obrany dlouhodobě systematicky zaměřuje. Jednou z novějších aktivit je například vývoj mHealth platformy, kterou v roce 2019 pro US armádu vyvíjela společnost Abbott. Díky této platformě lze vzorky krve odebrané v terénu analyzovat také na přítomnost bílkovin, uvolněných po otřesovém poranění mozku. Nejnovější projekt si mimo jiné klade za cíl díky neinvazivním technologiím potřebu odběrů vzorků krve v terénu významně snížit.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme