Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Ovlivňuje to miliardy uživatelských dat: Google upraví anonymní režim v prohlížeči Chrome

Jiří Palyza 04.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

V rámci právního sporu, který probíhá proti společnosti Google, internetová firma slibuje, že provede změny v systému shromažďování údajů v anonymním režimu prohlížeče. Toto rozhodnutí by se mohlo dotknout více než 136 milionů uživatelů.

Společnost Google je už dlouho podezřívána ze shromažďování uživatelských dat v inkognito režimu prohlížeče Chrome. Nyní její zástupci souhlasili s odstraněním nebo anonymizací miliard záznamů, které Google shromáždil v době, kdy uživatelé pracovali v anonymním režimu prohlížeče Chrome. Toto rozhodnutí následuje po návrhu v kauze "Chasom Brown", která je vedena proti technologickému gigantu.

Předmětem sporu je shromažďování údajů společností Google v případech, kdy uživatelé používají inkognito režim prohlížeče Chrome. Žalobci, kteří mají své účty Google, společnost obvinili z nezákonného sledování jejich chování a sběru dat, přestože si zvolili prohlížení v soukromém režimu. Urovnání sporu, které ještě podléhá schválení federálního soudce v Kalifornii, by se mohlo týkat 136 milionů uživatelů společnosti Google.

Důsledky soudního sporu: Google upravuje svůj režim inkognito

Anonymní režim prohlížeče Chrome
Několik milionů uživatelů zažalovalo společnost Google za shromažďování dat v anonymním režimu prohlížeče Chrome.
Zdroj: Chrome

Jednou ze součástí soudní dohody je lepší transparentnost ze strany Google. Jde především o způsob shromažďování údajů v anonymním režimu, a také uchovávání získaných údajů do budoucna.

Kromě toho Google také chce pozměnit hranice pro službu soukromého prohlížení, včetně možnosti blokovat cookies třetích stran ve výchozím nastavení anonymního režimu. To Google zabrání sledovat aktivity uživatelů na externích webových stránkách.
 

Mohlo by vás zajímat

Přestože Google souhlasil s vyrovnáním ve výši pěti miliard USD, mluvčí společnosti zdůraznil, že Google je stále přesvědčen o neopodstatněnosti žaloby. Dodal, že pokud uživatelé pracují v režimu inkognito, nikdy s nimi Google data nespojuje. Soudní urovnání nestanovuje skupinovou náhradu škody, jednotlivci ale mohou své nároky i nadále uplatňovat.

Zdroj: Wired, The New York Times


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud